Lublin na kilka godzin zamieni się w raj dla miłośników sztuki. Przed nami Noc Kultury 2024 [SZCZEGÓŁY]

Instalacja „Chmury” podczas Nocy Kultury w Lublinie
Instalacja „Chmury” podczas Nocy Kultury w Lublinie | fot. Katarzyna Anna Kubiak

Hasło tegorocznej edycji Nocy Kultury to „Neurony Miasta”. Jak zdradzają organizatorzy, w nocy z 1 na 2 czerwca będziemy wspólnie zachwycać się Lublinem jako miastem niezwykle klimatycznym, które na te kilka godzin zamieni się w raj dla wszystkich miłośników sztuki.

Noc Kultury 2024

Tegoroczna Noc Kultury odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę, 1/2 czerwca pod hasłem „Neurony Miasta”. Na tegoroczny program Nocy Kultury składają się projekty zgłoszone w otwartym naborze oraz wydarzenia specjalne Warsztatów Kultury. W tym roku dużo uwagi zostanie poświęcone nowemu rodzajowi instalacji Mikrohistorie site-specific czyli małym formom sztuki.

„Już od 18 lat przygotowując program wydarzenia, dbamy, by był on niezwykle bogaty i dostarczał jak najwięcej niepowtarzalnych wrażeń. W tym roku szczególnie ważna jest dla nas czuła obserwacja drobiazgów takich jak instalacja Font Henge, autorstwa Marcina Skrzypka, która zmieści się w dłoni czy pełna uroku instalacja Kolektywu Lemoniadki, w formie maleńkich Domków Snów rozsianych w zakamarkach Starego Miasta. Nie zabraknie oczywiście wielkoformatowych realizacji takich jak np. mural, który specjalnie na Noc Kultury zaprojektował Pablo Caviedes, malarz z Ekwadoru czy projekt „Heroiny” Jarosława Koziary, przedstawiający białe maki, które wyrosną z jednej z kamienic przy Rynku” – opowiada Joanna Wawiórka–Kamieniecka, dyrektorka Nocy Kultury.

W czasie Nocy Kultury nie może zabraknąć koncertów i pokazów. Podczas czerwcowego wieczoru zaprezentuje się w Lublinie projekt Łona x Konieczny x Krupa. Łona to urodzony w 1982 roku w Szczecinie Adam Zieliński, raper i prawnik, jeden z najlepszych tekściarzy w polskim hip-hopie. Został laureatem nagrody branży hip-hopowej Popkillery jako najlepszy raper ubiegłego roku, był także zwycięzcą Paszportu Czytelników Polityki 2023. Projekt Łona x Konieczny x Krupa za album TAXI otrzymał w tym roku dwa Fryderyki. Na tej samej scenie zaprezentuje się m.in. Mandzik – białoruski artysta hip – hopowy oraz finaliści konkursu dla młodych raperów i raperek.

To jednak nie koniec muzycznych niespodzianek. Dla osób lubiących nieco spokojniejsze rytmy organizatorzy przygotowali kilka ciekawych propozycji. Za sprawą zespołu Brut Magnifique, na scenie Vetterów (ul. Żmigród 10) będzie można posłuchać Rock and Rolla po francusku. Publiczność, która gustuje w ludowych rytmach, z pewnością poczuje satysfakcje, będąc na koncercie Zespołu Muzyki Folklorystycznej „Lubelacy”. Dla wszystkich fanów jazzu zostanie zorganizowany wyjątkowy muzyczny spektakl „Jazz nocą”, podczas którego doświadczenie profesjonalistów oraz młodzieńcza energia połączą się w spójną całość i zaskoczą publiczność swoim brzmieniem.

Instalacja artystyczna na Noc Kultury 2023 w Lublinie na placu Po Farze
Instalacja artystyczna na Noc Kultury 2023 w Lublinie na placu Po Farze | fot. Dominik Wąsik

Zupełnie nowe wydarzenie

W tym roku, do portfolio Warsztatów Kultury w Lublinie dołączy zupełnie nowe wydarzenie, które również powiązane jest z tożsamością i geografią miasta. W okolicy rzeki Bystrzycy, wzdłuż trasy widokowej obejmującej panoramę Starego Miasta zaprezentowane zostaną instalacje artystyczne z obszaru sztuki współczesnej.

Festiwal Sztuki Nad Rzeką połączy wysoką jakość artystyczną, eksperyment i ekologiczne podejście. Otwarcie wystawy z oprowadzaniem odbędzie się 1 czerwca 2024 r., podczas Nocy Kultury o godzinie 19.00. Start na Moście im. Mariana Lutosławskiego (Most Kultury) w Lublinie.

Do udziału w wydarzeniu organizatorzy zaprosili 9 artystek/artystów z Polski oraz jedną z Ukrainy. Zdradzili już nazwiska pierwszych z nich tj. Alicji Bielawskiej i Ingi Levi. Do ich grona dołączają dziś Marta Krześlak oraz Aleksandra Liput. Wkrótce pojawią się kolejne ogłoszenia.

Szczegółowy program jest dostępny na stronie nockultury.pl. Wstęp wolny.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.