Lublin: Mieszkańcy ul. Lipowej nie dali za wygraną i powstrzymali wycinkę drzew

Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Drzewa rosnące wzdłuż ul. Lipowej w Lublinie nie zostaną wycięte. To efekt rozmów miasta z projektantem przebudowy ulicy. Kilka drzew zostanie przesadzonych.

Zmiany projektu przedstawił w poniedziałek zastępca prezydenta Lublina, Artur Szymczyk. W efekcie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a do przesadzenia pozostaną jeszcze tylko 4 drzewa. Chodzi o te, przy centrum handlowym.

Pierwotny plan projektanta zakładał, że z ul. Lipowej zniknie 30 drzew. Do wycinki przeznaczył 11 drzew, a 19 do przesadzenia. Wtedy mieszkańcy zabrali głos i zaapelowali do prezydenta o zmniejszenie ilość drzew do usunięcia. W efekcie tego liczba drzew do przesadzenia zmniejszyła się do 14, a 6 drzew pozostało do wycięcia ze względu na kolizję z chodnikiem.

Firma odpowiadająca za przesadzenie drzew z ul. Lipowej przystąpiła do pracy w nocy z 31 maja na 1 czerwca, nie informując nikogo o planowanych nocnych pracach. Gdy wyrwano pierwsze z drzew, na ulice wyszli mieszkańcy, którzy uniemożliwili kontynuowanie prac.

W kolejnych dniach mieszkańcy jednogłośnie sprzeciwili się jakiejkolwiek wycince drzew z ul. Lipowej. Prezydent zlecił ponowną analizę projektu, a firma wykonawcza została zobowiązana do ograniczenia w jak największym stopniu ilości drzew przeznaczonych do wycinki.

Ostateczne rozmowy z projektantami doprowadziły do kompromisu i pozwoliły ochronić kolejne drzewa. Ostatecznie żadne drzewo z ul. Lipowej nie będzie wycięte, a pozostałe (4 sztuki) przy centrum handlowym będą przesadzone ze względu na realizację prawoskrętu do centrum handlowego.

„Na etapie wykonawczym przebudowy ul. Lipowej, we wrześniu, przy wytyczaniu przebiegu tego odcinka inwestycji, projektant wprowadzi korekty w postaci zmiany przebiegu pasów. W tej chwili trwają analizy formalne i techniczne projektu, które ostatecznie potwierdzą, jakie rozwiązania będą zastosowane” – mówią urzędnicy.

O nowy plan przebudowy ulicy mieszkańcy będą też mogli zapytać osobiście zastępcę prezydenta Artura Szymczyka i projektantów. Wtorkowy (23 czerwca) spacer po ul. Lipowej rozpocznie się o 18:00, przy Skwerze Zbigniewa Hołdy.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.