Kąpiel w miejskiej fontannie na pl. Litewskim to zły pomysł. Sanepid przestrzega

DSC03150 min
Kąpiel w fontannie na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Fontanna na Placu Litewskim jest oblegana przez dzieci i dorosłych. W upalne dni rodzice przychodzą tu z dzieciakami jak na basen. Czy woda w tej fontannie jest bezpieczna i nadaje się do kąpieli?

Od początku sezonu letniego mieszkańcy często wybierają Plac Litewski jako miejsce na odpoczynek. Jednym z takich punktów jest fontanna w centralnej części placu. Przez ostatnie upalne dni jest idealnym środkiem na ochłodzenie. W fontannie kąpie się mnóstwo dzieci, a chętnie chłodzą się też dorośli.

Na marcowej sesji Rady Miasta Lublin radni uchwalili regulamin korzystania z Placu Litewskiego. Nie znajdziemy tam punktu, który zakazywałby kąpieli w głównej fontannie, chociaż do niektórych wodotrysków nie będziemy mogli wejść. Mowa tu o górnej niecce oraz o centralnej części głównej niecki, ogrodzonej metalowym płotkiem w kształcie liści.

–  Woda w fontannie jest chlorowana i filtrowana, występuje pełna technologia uzdatniania wody (tak jak w przypadku wody basenowej), woda sama w sobie nie jest szkodliwa, jednak trzeba pamiętać, że w przypadku fontann występują inne zewnętrzne czynniki, o których trzeba pamiętać (np. zanieczyszczenia ptaków). W związku z tym kąpanie, takie jak w basenie, nie powinno mieć miejsca i trzeba podchodzić z rozwagą do kwestii korzystania z fontann – wyjaśnia Beata Krzyżanowska z lubelskiego ratusza.

O wodzie znajdującej się w fontannach miejskich na Placu Litewskim rozmawialiśmy z Irminą Nikiel, dyrektor Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lublinie.

Czy woda w fontannie jest badana przez sanepid?

– Nie ma podstawy prawnej, która by wprost mówiła o badaniu wody przez sanepid. Właściciele i zarządcy takich obiektów mają obowiązek zasilać je wodą z wodociągu lub ujęcia własnego. Jest to woda, która spełnia wymagania wody do picia. Jednak tej wody nie należy spożywać.

Czy woda w fontannie jest bezpieczna dla osób, które się w niej kąpią?

– W tym przypadku woda pobierana jest z wodociągu miejskiego i znajduje w obiegu zamkniętym. Taka woda musi być odpowiednio dezynfekowana: fontanna powinna mieć filtry, które muszą być dezynfekowane i czyszczone. Z natury jednak taka woda może być zanieczyszczona przez zwierzęta czy też samego człowieka. Kąpiel i picie wody z fontann może być niebezpieczne dla zdrowia.

Jakie bakterie mogą znaleźć się w takiej wodzie?

– Wszelkie bakterie i pasożyty, które przenoszą zwierzęta na swoim sierści i ptaki na swoich piórach. Mogą być to również bakterie znajdujące się na skórze człowieka. Chodzi o m.in. bakterie z gatunku bakterii kałowych typu fekalnego (escherichia coli i enterokoki kałowe), clostridium perfringens, a nawet i pałeczki legionelli.

Jakie konsekwencje może mieć kąpiel w fontannie?

– Nie jest to bezpieczne miejsce do kąpieli. Woda w fontannach nie jest badana pod kątem epidemiologicznym. W przeciwieństwie do basenów i kąpielisk, z których próbki są pobierane regularnie. Nawierzchnia w takich miejscach jest bardzo śliska i otoczenie nie jest dostosowane do tego celu. Taka kąpiel może skończyć się m.in. urazem, złamaniem, otarciem naskórka, schorzeniem skóry czy układu pokarmowego, różnego typu alergią i zapaleniem płuc. Tego możemy spodziewać się po kąpieli w takiej fontannie.

A Wy co sądzicie o kąpieli w fontannie na placu Litewskim. Czekamy na Wasze komentarze!

20517664 1472444959465975 1337345239 o 1
Kąpiel w fontannie na Placu Litewskim | fot. nadesłane

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. W niedzielę byłam świadkiem jak około 1,5 roczna dziewczynka chlapała się w fontannie z pełnymi matkami, aż ciekło jej po nogach. Rodziców na horyzoncie nie było widać dłuższy czas, zero zainteresowania. O ile dziecka winić nie można, to rodzice za niedopilnowanie dziecka powinni zostać obciążeni kosztami oczyszczania fontanny.

  2. Tam także „myją” się bezdomni . Gesiej skórki dostaje jak widzę te dzieciaki chlapiące się na całego . Gratulacje dla rodziców.