Lublin: dieta pudełkowa ketogeniczna. Na czym polega ten sposób odżywiania?

posiłki pudełkowe
Dieta pudełkowa ketogeniczna | fot. nadesłane

Dieta pudełkowa ketogeniczna, inaczej określana też jako keto, to taki sposób odżywiania, który skupia się na ograniczeniu węglowodanów i zwiększeniu ilości tłuszczów w pożywieniu. Głównym celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy. Poniżej przedstawiamy szczegóły tego rodzaju żywienia.  

Co to jest dieta pudełkowa?

Dieta pudełkowa to inaczej catering dietetyczny, polega to na tym, że posiłki są przygotowywane i dostarczane do klienta w formie gotowych dań umieszczonych w pudełkach. W ofercie wielu firm cateringowych jest również właśnie wersja ketogeniczna. Diety pudełkowe w Lublinie także są dostępne w odmianie keto.

To cię zainteresuje:

Podstawowe informacje na temat diety ketogenicznej

Dieta ketogeniczna to sposób odżywiania, który silnie wpływa na procesy metaboliczne w organizmie człowieka. Tradycyjnie zalecana piramida żywienia stawia na produkty zbożowe jako główne źródło energii. Jednak w diecie ketogenicznej węglowodany są całkowicie zastępowane przez tłuszcze, które znajdują się na szczycie piramidy żywienia i powinny być, według bardziej konwencjonalnych sposobów żywienia, spożywane rzadko i w niewielkich ilościach.

Dieta keto opiera się na zasadzie, że nadmiar tłuszczu nie prowadzi do przyrostu tkanki tłuszczowej, lecz przeciwnie, wręcz pomaga w jej redukcji. Dzieje się tak dzięki stanowi ketozy, w którym organizm spala tłuszcz jako główne źródło energii, a tkanka tłuszczowa zostaje wykorzystana jako paliwo dla organizmu.

Zastosowanie diety keto w terapii chorób

Przez długie lata dieta ketogeniczna była używana przede wszystkim do leczenia padaczki. Jednak w ostatnich latach naukowcy zainteresowali się jej zastosowaniem w terapii innych schorzeń. Badania koncentrują się na możliwości wykorzystania diety keto w leczeniu otyłości, cukrzycy typu drugiego i zespołu policystycznych jajników.

Dodatkowo istnieją badania dotyczące wpływu diety keto na choroby nowotworowe i schorzenia neurologiczne, takie jak choroba Alzheimera i Parkinsona.

Dożynki i wydarzenia na Weekend. Zobacz co się dzieje w okolicy >>>

Podstawowe reguły diety ketogenicznej

Dieta keto opiera się na kilku kluczowych zasadach. Jedną z nich jest znaczne zwiększenie spożycia tłuszczu przy jednoczesnym dużym ograniczeniu węglowodanów. Oznacza to w praktyce ograniczenie spożycia cukru, co z kolei prowadzi do unikania większości owoców i warzyw.

Podczas stosowania diety keto ważne jest, aby jeść tłuste potrawy, takie jak tłuste mięso, ryby, oleje, śmietana, masło oraz orzechy. Nie wszystkie tłuszcze są jednak odpowiednie. Ważne, aby były one dobrej jakości, np. tłoczone na zimno i nierafinowane.

Dlatego dania z menu diety pudełkowej ketogenicznej powinny zawierać np. oleje z oliwek, olej sezamowy, z awokado oraz kokosowy. Jakością składników z dostępnych diet pudełkowych w Lublinie wyróżnia się np. Wygodna Dieta: https://www.wygodnadieta.pl/catering-dietetyczny-lublin.

Zalety diety pudełkowej keto

Dieta ketogeniczna posiada wiele zalet, które sprzyjają zdrowiu i poprawiają funkcjonowanie organizmu. Główną korzyścią jest redukcja tkanki tłuszczowej, co korzystnie wpływa na pracę serca, nerek oraz innych narządów i układów.

Weekend obfity w mandaty. Nałożono kary i zabrano dowody rejestracyjne. Sprawdź dlaczego

Poza tym dieta keto obniża ciśnienie tętnicze krwi i zmniejsza poziom cukru, cholesterolu oraz trójglicerydów, co pomaga zapobiegać chorobom serca, udarom i miażdżycy. Warto też zaznaczyć, że obiady pudełkowe ketogeniczne bazują na tłuszczach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego, a to właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku w potrawach. 

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.