Lubelskie: Silny wiatr uszkodził linie energetyczne: 37 tys. odbiorców bez prądu

burza 1

Mimo że pracownicy pogotowia energetycznego pracują cały czas, to wciąż ponad 37 tys. odbiorców z województwa lubelskiego jest bez prądu. Z godziny na godzinę ta liczba się zwiększa.

Gwałtowny wiatr w całej Polsce jest skutkiem działania niżu Mortimer, który znajduje się obecnie nad Litwą i Łotwą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach w województwie lubelskim może osiągnąć prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę. Najsilniejsze porywy wiatru występować będą w godzinach nocnych.

Strażacy interweniowali już 400 razy do usuwania skutków silnego wiatru w województwie lubelskim (stan na godz. 18:20). Najwięcej interwencji przeprowadzili na terenie powiatu lubelskiego (77). Później kolejno: lubartowski (44), kraśnicki (33), rycki (28) i puławski (28). Spośród tych interwencji 46 dotyczyło uszkodzonych budynków, 13 drzew na samochodach i w 32 przypadkach zabezpieczenie linii energetycznych.

Zerwane linie energetyczne – brak prądu

Pełne ręce roboty mają również pracownicy pogotowia energetycznego, którzy próbują przywrócić mieszkańcom prąd. Tylko w województwie lubelskim bez prądu jest ponad 37 tys. odbiorców. Gwałtowne porywy wiatru łamią drzewa i gałęzie, które następnie uszkadzają linie energetyczne.

? Czytaj także: Numer alarmowy 991 jest przeciążony. Nie sposób się dziś dodzwonić na pogotowie energetyczne

Strażacy apelują, aby w związku z silnym wiatrem usunąć z parapetów, okien, balkonów niewielkie przedmioty, które mogą być porwane z przez wiatr, zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji, nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.

Natomiast podróżując samochodem, należy zachować szczególną ostrożność, wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. W takiej sytuacji należy wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.