Mimo że pracownicy pogotowia energetycznego pracują cały czas, to wciąż ponad 37 tys. odbiorców z województwa lubelskiego jest bez prądu. Z godziny na godzinę ta liczba się zwiększa.
Gwałtowny wiatr w całej Polsce jest skutkiem działania niżu Mortimer, który znajduje się obecnie nad Litwą i Łotwą. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej ostrzega przed silnym wiatrem, który w porywach w województwie lubelskim może osiągnąć prędkość nawet 100 kilometrów na godzinę. Najsilniejsze porywy wiatru występować będą w godzinach nocnych.
Strażacy interweniowali już 400 razy do usuwania skutków silnego wiatru w województwie lubelskim (stan na godz. 18:20). Najwięcej interwencji przeprowadzili na terenie powiatu lubelskiego (77). Później kolejno: lubartowski (44), kraśnicki (33), rycki (28) i puławski (28). Spośród tych interwencji 46 dotyczyło uszkodzonych budynków, 13 drzew na samochodach i w 32 przypadkach zabezpieczenie linii energetycznych.
Zerwane linie energetyczne – brak prądu
Pełne ręce roboty mają również pracownicy pogotowia energetycznego, którzy próbują przywrócić mieszkańcom prąd. Tylko w województwie lubelskim bez prądu jest ponad 37 tys. odbiorców. Gwałtowne porywy wiatru łamią drzewa i gałęzie, które następnie uszkadzają linie energetyczne.
? Czytaj także: Numer alarmowy 991 jest przeciążony. Nie sposób się dziś dodzwonić na pogotowie energetyczne
Sytuacja pogodowa – od godz. 0.00 do 17.00 PSP odnotowała 4092 zgłoszenia dotyczące usuwania skutków zjawisk atmosferycznych. Najwięcej w woj. wielkopolskim – 770, dolnośląskim – 514 i śląskim – 486. Uszkodzonych zostało 56 budynków. Najwięcej na Dolnym Śląsku – 20. @RCB_RP
— Grzegorz Świszcz (@GSwiszcz) 30 września 2019
Strażacy apelują, aby w związku z silnym wiatrem usunąć z parapetów, okien, balkonów niewielkie przedmioty, które mogą być porwane z przez wiatr, zabezpieczyć lub uprzątnąć meble ogrodowe i inne lekkie przedmioty znajdujące się na zewnątrz posesji, nie parkować samochodów pod drzewami, liniami energetycznymi, wysokimi kominami, tablicami reklamowymi i w bezpośrednim sąsiedztwie starych budynków.
Natomiast podróżując samochodem, należy zachować szczególną ostrożność, wyjeżdżając z terenu zabudowanego i z lasu na otwartą przestrzeń. W przypadku uszkodzeń sieci energetycznej, gazowej lub wodno-kanalizacyjnej, nie podejmować się napraw na własną rękę. W takiej sytuacji należy wezwać specjalistyczne pogotowie naprawcze.
Ważny temat? Prześlij newsa!
Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.
Bądź na bieżąco z Lublinem!
Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!
Dodaj opinię