Lubelskie: Ćwiczenia pododdziałów antyterrorystycznych w Radawcu [ZDJĘCIA]

Kilkudziesięciu funkcjonariuszy z pododdziałów antyterrorystycznych oraz innych służb ćwiczyli na lotnisku w Radawcu. Podczas treningu wykorzystywany był m.in. śmigłowiec policyjny.

Lubelska Sekcja Antyterrorystyczna jest komórką Antyterrorystyczną Policji. Do jej głównych zadań należy zwalczanie aktów terroryzmu oraz najcięższych kategorii przestępstw. Policjanci uczestniczą w działaniach  realizacyjnych, minersko-pirotechnicznych a także ratowniczych w sytuacjach wystąpienia klęsk żywiołowych lub awarii technicznych.

Specyfika realizacji tych zadań wymaga od funkcjonariuszy pełniących służbę w takich pododdziałach doskonałej sprawności fizycznej, panowania nad stresem, emocjami oraz umiejętności współpracy i współdziałania.

Wśród lubelskich antyterrorystów są instruktorzy taktyki, strzelań, technik wysokościowych, instruktorzy spadochronowi i stermotorzyści, funkcjonariusze  posiadają także kwalifikacje płetwonurków. Wszyscy lubelscy antyterroryści mają za sobą kurs kwalifikowanej pomocy przedmedycznej.

Lubelscy policjanci, kolejny raz byli organizatorami szkolenia taktyczno – wysokościowego, które odbyło się w miniony poniedziałek i wtorek w Rudawcu. Podczas ćwiczeń  wykorzystywany był  śmigłowiec policyjny MI-8. W szkoleniu uczestniczyło 40 funkcjonariuszy z pododdziałów antyterrorystycznych z Lublina i Białegostoku, a także funkcjonariusze z Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej z Chełma a także grupa wysokościowa z Państwowej Straży Pożarnej z Lublina.

Celem takich szkoleń jest doskonalenie umiejętności z zakresu technik wysokościowych z wykorzystaniem śmigłowca oraz wypracowanie algorytmów postępowania. Antyterroryści ćwiczyli m.in. zjazd ze śmigłowca na linach osobistych i pokładowych w terenie przygodnym, gdzie istnieje potrzeba desantowania większej liczby funkcjonariuszy, a także zjazd na ograniczoną przestrzeń np. platformę czy stojący pojazd. Tego typu umiejętności wykorzystywane są zarówno podczas działań bojowych, ale także podczas działań ratowniczych, w sytuacjach kryzysowych związanych z katastrofą naturalną, czy awarią techniczną.

Galeria

(fot. policja)

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.