Lubelska Akademia Futbolu ma opóźnienie. Spółka poprosiła ratusz o dodatkowe 9 miesięcy

lubelska akademia futbolu
Koncepcja Lubelskiej Akademii Futbolu przy ul. Dzierżawnej | materiały prasowe

Dziś mija pierwotny termin zakończenia prac pierwszego etapu Lubelskiej Akademii Futbolu, w której skład wchodzą cztery boiska. Prac nie udało się ukończyć, a spółka złożyła wniosek o przedłużenie terminu o 9 miesięcy. Znamy decyzję urzędników.

Lubelska Akademia Futbolu chce więcej czasu na dokończenie prac

Pierwszy etap budowy Lubelskiej Akademii Futbolu, czyli powstanie czterech boisk miał być ukończony do 30 września 2021 r. Terminu jednak nie udało się dotrzymać.

„Podczas wykonywania prac okazało się, że założenia przyjęte według opracowań geotechnicznych z marca 2021 roku stały się nieaktualne. Konieczne było wprowadzanie zmian w rozwiązaniach technicznych” – wyjaśnia Agnieszka Juścińska, wiceprezes Lubelskiej Akademii Futbolu.

Oprócz problemów z gruntem niesprzyjające okazały się być także warunki pogodowe.

„W sierpniu mieliśmy do czynienia z ponadnormatywnymi opadami atmosferycznymi, które spowodowały uplastycznienie gruntu do tego stopnia, że przez okres ponad 3 tygodni nie dało się prowadzić jakichkolwiek prac na przedmiotowym terenie” – wyjaśnia Juścińska.

Spółka należąca do miliardera Zbigniewa Jakubasa złożyła wniosek do lubelskiego ratusza o zmianę terminu ukończenia pierwszego etapu inwestycji na 2022 rok.

„Lubelska Akademia Futbolu wystąpiła z wnioskiem o przedłużenie terminu realizacji I etapu inwestycji uzasadniając to przyczynami niezależnymi od spółki, napotkanymi podczas budowy” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

„Wskazano przede wszystkim trudne warunki gruntowe i niekorzystne warunki pogodowe, w tym intensywne deszcze występujące zwłaszcza w sierpniu i we wrześniu. Skutkowało to zapadaniem się ciężkiego sprzętu i znacznym spowolnieniem postępu prac, a w konsekwencji wymusiło zmianę technologii wykonania boisk” – informuje Justyna Góźdź.

Na miejscu urzędnicy przeprowadzili wizję terenową, podczas której stwierdzono, wodę gromadzącą się w zagłębieniach terenu oraz wysoki poziom wód gruntowych, faktycznie utrudniający lub wręcz uniemożliwiający prace.

„Po przeanalizowaniu wniosku inwestora i przedłożonych dodatkowych niezbędnych dokumentów, uznano zasadność argumentów przedstawionych przez spółkę. Tym samym podpisano aneks do umowy, zmieniający termin realizacji I etapu inwestycji na 30 czerwca 2022 r.” – wyjaśnia Góźdź.

Zainwestowano już ponad 6 mln zł

„Do 15 września Lubelska Akademia Futbolu poniosła nakłady na realizację inwestycji I etapu w wysokości ponad 6 mln złotych” – chwali się Agnieszka Juścińska.

Co właściwie udało się zrealizować za te pieniądze?

Boisko nr 6 i 7:

  • wykonano nasypy na geowłókninie oraz wzmocnienia podłoża z geokomórki;
  • wykonano instalacje nawadniającą;
  • trwają prace przy wykonywaniu instalacji grzewczej oraz odwodnienia boisk.

Boisko nr 2:

  • wykonano miejscową wymianę gruntu pod nasypem boiska;
  • wykonano wzmocnienie z geokomórki – w 60%;
  • wykonano pale kotwiące oczep balonu oraz oczep pod zamocowanie hali ciśnieniowej – w 60%.

Boisko nr 1:

  • wykonano miejscową wymianę gruntu;
  • trwają prace przy formowaniu nasypu – usypano pierwsze warstwy.

„Aktualnie trwają prace przy wykonaniu studni głębinowych, z uwagi zaś na właściwości gruntów (miękką kredę na głębokości 25m-40m), konieczne było pogłębienie i zmiana technologii wykonania studni na rury cementowane na całej długości” – informuje Juścińska.

„Wykonano również utwardzenie dróg dojazdowych na terenie inwestycji z przekruszu betonowego. Trwają prace związane z tymczasowym odwadnianiem nasypów i wykopów po wymianie gruntu” – dodaje.

Więcej o Lubelskiej Akademii Futbolu przeczytaj tu: Lubelska Akademia Futbolu zajmie ponad 11 hektarów

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.