Lubelska Akademia Futbolu zajmie ponad 11 hektarów. Znamy stawkę czynszu dzierżawnego

Wizualizacja Lubelskiej Akademii Futbolu
Wizualizacja Lubelskiej Akademii Futbolu

Zakończył się pierwszy etap negocjacji pomiędzy Miastem Lublin a spółką należącą do miliardera Zbigniewa Jakubasa. Miasto na 30 lat wydzierżawi ponad 11 hektarów, na których powstanie Lubelska Akademia Futbolu.

W toku negocjacji ustalono stawkę czynszu dzierżawnego w wysokości 4,6 tys. zł netto, obowiązującą przez cały 30-letni okres trwania umowy. Mowa tutaj o ponad 11 hektarach położonych przy ul. Krochmalnej i ul. Przeskok, które Miasto Lublin wydzierżawi spółce Zbigniewa Jakubasa pod budowę i funkcjonowanie Lubelskiej Akademii Futbolu.

„Stawka ta mieści się w kwotach sugerowanych w opinii rzeczoznawcy majątkowego i w okresie obowiązywania umowy będzie podlegać aktualizacji, o wskaźnik inflacji. Strony ustaliły również wysokość kaucji zabezpieczającej wykonanie umowy w kwocie 20 tys. zł oraz wysokość kary umownej w kwocie 500 tys. zł, w przypadku nie zrealizowania pierwszego etapu inwestycji z przyczyn leżących po stronie dzierżawcy” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy prezydenta Lublina.

Jak informuje lubelski ratusz, dodatkowo wynegocjowano nieodpłatne przejęcie przez Gminę Lublin nakładów inwestycji, zrealizowanych przez dzierżawcę na przedmiocie umowy, po jej wygaśnięciu. Uprawnienie Miasta Lublin dotyczy także korzystania ze zrealizowanych obiektów na preferencyjnych warunkach poprzez udostępnienie młodzieży szkolnej. Szczegółowe warunki tego zobowiązania określi odrębne porozumienie, podpisane po zrealizowaniu inwestycji.

Zakończenie pierwszego etapu negocjacji pozwala na przejście do kolejnego działania, czyli uzgodnienia szczegółowych zapisów umowy dzierżawy, która określać będzie w szczególności zasady udostępnienia i zwrotu nieruchomości.

„Celem zabezpieczenia interesów Gminy Lublin, jako wydzierżawiającego, będzie zawierać rygory dotyczące obowiązku i terminu realizacji określonego umową przeznaczenia przedmiotu umowy, uzgodnionych zasad zwrotu przedmiotu umowy w przypadku jej rozwiązania, bądź wygaśnięcia z upływu okresu, na jaki została zawarta oraz inne służące ochronie interesów wydzierżawiającego przewidziane prawem postanowienia” – wyjaśnia Duma.

Czym będzie Lubelska Akademia Futbolu?

Projekt Lubelskiej Akademii Futbolu zakłada wybudowanie na terenie wydzierżawionym od Gminy Lublin koło Bystrzycy przy planowanym przedłużeniu ul. Lubelskiego Lipca ’80 – nowoczesnego kompleksu boisk oraz obiektu treningowo-szkoleniowego z zapleczem socjalnym.

W budynku LAF znajdować się będą: nowoczesne siłownie, gabinety fizykoterapii oraz odnowy biologicznej, basen, zaplecze gastronomiczne – ze stołówka i kuchnią, sale konferencyjne. Na wyższych kondygnacjach zaplanowane są pokoje mieszkalne dla młodzieży trenującej w Akademii oraz gabinety trenerów.

W budynku przewidziano halę sportową o wymiarach 42 m na 21 m z bieżnią do treningu wysiłkowego wzdłuż dłuższego boku. Hala przechodząca przez wszystkie trzy kondygnacje ma służyć nie tylko piłkarzom. Będą się tu mogły odbywać treningi siatkówki, koszykówki oraz piłki ręcznej.

Docelowo planowane jest wybudowanie 7 pełnowymiarowych boisk piłkarskich w tym boiska podgrzewanego krytego balonem. Przestrzeń rekreacyjną z fontannami, zielenią, małą architekturą oraz parkingiem na ok. 200 samochodów – zaplanowano przed budynkiem LAF.

Projekt Lubelskiej Akademii Futbolu będzie realizowany bez żadnego wsparcia finansowego Miasta, wyłącznie ze środków Inwestora. Przewidywany koszt to ok. 60 – 70 mln zł. Inwestycja będzie realizowana w dwóch etapach.

Pierwszy etap budowy ma być wykonany do września 2021 r. Ma ruszyć po uzyskaniu stosownych decyzji, zgód i pozwoleń. W pierwszej kolejności powstanie budynek akademii oraz 3 lub 4 boiska, to na co pozwalana aktualny plan MPZP.

Całość ma obejmować siedem boisk, w tym pięć lub sześć z naturalną murawą, a jedno, bądź dwa ze sztuczną, podgrzewaną nawierzchnią i kryte balonem od listopada do końca lutego.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.