Kwiaty i drzewa zastąpią samochody w centrum Lublina. Gdzie zaparkują mieszkańcy?

krakowskie przedmieście drzewa kwiaty miejsce parkingowe
Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe w centrum Lublina | wizualizacja

Jeszcze w tym roku na ulicy Krakowskie Przedmieście na odcinku od 3 Maja do Ewangelickiej pojawią się szpalery drzew. Zieleń w formie drzew i zieleni niskiej zastąpi samochody.

Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe na Krakowskim Przedmieściu

„Obecnie ulicę Krakowskie Przedmieście obejmuje głównie pas drogowy z miejscami parkingowymi. W przeszłości istniał tu szpaler dużych drzew, który dodawał charakteru temu miejscu. Stąd pomysł, by powrócić do takiej formy wykorzystania terenu” – mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Lipa drobnolistna, irga błyszcząca i róże, to gatunki drzew i krzewów, które na jesieni mieszkańcy zobaczą na ulicach centrum miasta. W miejsce dotychczas rosnącej w betonowych donicach zieleni przy ul. Krakowskie Przedmieście, pojawią się nowe lipy zasadzone bezpośrednio do gruntu.

krakowskie przedmieście drzewa kwiaty miejsce parkingowe 1
Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe w centrum Lublina | wizualizacja

Wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia posadzonych zostanie 13 drzew, które zostaną obsadzone 930 krzewami ozdobnymi. Poza utworzeniem rabat, projekt zakłada pozostawienie 9 standardowych miejsc parkingowych oraz 2 miejsc parkingowych dla osób niepełnosprawnych.

„Nowe nasadzenia dużych drzew niewątpliwie wpłyną na jakość i poprawę powietrza, bioróżnorodność oraz mikroklimat. Projekt, poza zwiększeniem przestrzeni zielonej, ma na celu poszerzenie chodnika dla pieszych oraz poprawę estetyki” – wyjaśnia Szymczyk.

krakowskie przedmieście drzewa kwiaty miejsce parkingowe 2
Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe w centrum Lublina | wizualizacja

Rośliny z donic umiejscowionych przy ul. Krakowskie Przedmieście, zostaną posadzone na ul. Łęczyńską i Spółdzielczości Pracy. Donice zaś trafią na ulice Niecałą i Radziwiłłowską, al. Piłsudskiego oraz na plac Wolności.

Nowa zieleń również na ul. Chopina

Nowe wieloletnie rośliny zyska także ul. Chopina. Rewaloryzacja szpaleru drzew przy tym odcinku obejmie uporządkowanie istniejącego drzewostanu, polegającego na pracach pielęgnacyjnych i leczeniu, a także nasadzeniu dodatkowych nowych drzew – 18 lip drobnolistnych oraz 1174 krzewów i 715 róż.

chopina drzewa kwiaty miejsce parkingowe
Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe w centrum Lublina | wizualizacja

„Na ul. Chopina na odcinku od ul. Okopowej do ul. Krakowskie Przedmieście, miejsca postojowe zostaną przeniesione na jezdnię, a uwolnione chodniki umożliwią realizację dodatkowych nasadzeń. Mieszkańcy będą mieli do dyspozycji 23 miejsca parkingowe i 2 dla osób niepełnosprawnych” – tłumaczy zastępca prezydenta.

chopina drzewa kwiaty miejsce parkingowe 1
Kwiaty i drzewa zastąpią miejsca parkingowe w centrum Lublina | wizualizacja

4 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie sądzę, żeby kilka drzew w centrum poprawiło jakość powietrza. Od tego są parki. A po co likwidować parkingi w centrum wielkiego miasta ? Po co robic wieś z dużego, wojewódzkiego miasta. Przecież tuż obok są urzędy. I jak zapłacić podatki ? Gdzie ma zaparkować polski przedsiębiorca ? Jak chcecie wsi to jedzcie na wieś.

  2. Świetnie, będzie można podziwiać jeżdżąc w kółko w poszukiwaniu miejsca parkingowego..
    Mieszkańcy będą wdzięczni za spaliny

  3. Najpierw wybetonowali deptak, teraz będą sadzić kwiatki na miejscach parkingowych. Który idiota klepnął ten pomysł?

  4. A mozna bylo zrobić parking podziemny pod pl Litewskim podczas tego pseudo-remontu…. wywalone w błoto 50 mln zlotych. A parkingow brak!