Kwalifikacja wojskowa 2020 Lubelskie. Roczniki i terminy kwalifikacji wojskowej. Jak przebiega i jakie dokumenty zabrać?

2LBOT kwalifikacja wojskowa
Jakie roczniki muszą się stawić do kwalifikacji wojskowej 2020 | fot. 2LBOT

Kwalifikacja wojskowa 2020 rozpocznie się 3 lutego i potrwa do 30 kwietnia. Obejmie około 210 tysięcy osób – przede wszystkim mężczyzn urodzonych w 2001 roku. Jakie roczniki muszą stawić się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku? Jak wygląda kwalifikacja wojskowa, kto musi się stawić i jakie są kategorie na kwalifikacji wojskowej 2020. Czy potrzebna jest dokumentacja medyczna? Co trzeba ze sobą przynieść na kwalifikację wojskową.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Co to jest i kto musi się stawić?

Kwalifikacja wojskowa ma na celu ustalenie aktualnej zdolności do służby wojskowej. W każdym powiecie powoływana jest Powiatowa Komisja Lekarska, która orzeka o zdolności do służby wojskowej. Każda osoba, która się stawia do kwalifikacji wojskowej, otrzyma orzeczenie lekarskie z określoną kategorią zdolności do służby wojskowej. Każda osoba zgłaszająca się do kwalifikacji wojskowej ma założoną ewidencję wojskową i dostaje książeczkę wojskową.

Celem komisji jest przeprowadzenie badania określającego zdolność do czynnej służby wojskowej i nadania odpowiedniej kategorii. A dzielą się one na:

– „A” – zdolny do czynnej służby wojskowej,
– „B” – czasowo niezdolny do czynnej służby wojskowej (do 24 miesięcy),
– „D” – niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju,
– „E” – trwale i całkowicie niezdolny do czynnej służby wojskowej w czasie pokoju oraz w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny

Kwalifikacja wojskowa 2020. Roczniki, czyli kto się musi stawić?

Tegoroczna kwalifikacja wojskowa rusza 3 lutego i potrwa do końca kwietnia. Obejmie ona ok. 215 tys. młodych Polaków. Na komisję muszą stawić się obligatoryjnie 19-latkowie z rocznika 2001. Wezwanie otrzymają także urodzeni w latach 1996-2000, którzy do tej pory nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej. Stawiennictwo na kwalifikacji jest obowiązkowe.

Roczniki i grupy osób podlegające obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej w 2020 roku:

– mężczyźni urodzeni w 2001 roku,

– mężczyźni urodzeni w latach 1996 – 2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej,

– osoby urodzone w latach 1999 – 2000, które:

• zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria „B”), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji wojskowej,

• zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie, ze względu na stan zdrowia za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej (kategoria „B”), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu tegorocznej kwalifikacji wojskowej, pod warunkiem jednak, że złożyły, za pośrednictwem wojskowego komendanta uzupełnień, wnioski o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji wojskowej,

• kobiety urodzone w latach 1996 – 2001 posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, albo będące studentkami lub absolwentkami tych szkół lub kierunków,

• osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeżeli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Dokumenty i dokumentacja medyczna, które musisz zabrać

Na kwalifikację wojskową należy zabrać ze sobą:

– dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,

– dokumentację medyczną (jeżeli taką posiadają),

– aktualną fotografię o wymiarach 3 x 4 cm bez nakrycia głowy,

– dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia albo pobierania nauki oraz posiadane kwalifikacje zawodowe.

Komisje kwalifikacyjne powoływane są na szczeblu każdego powiatu, orzekają one o zdolności do czynnej służby wojskowej. Stając na wezwanie komisji w jednym miejscu i czasie można uzyskać kategorię zdrowia, założyć ewidencję wojskową i otrzymać książeczkę wojskową.

Jak przebiega kwalifikacja wojskowa?

Pierwszym etapem kwalifikacji wojskowej jest potwierdzenie tożsamości, zebranie dokumentów oraz poinformowanie o jej przebiegu. Drugi etap kwalifikacji wojskowej to tworzenie ewidencji – na podstawie dokumentów oraz rozmowy. W kolejnej części komisja lekarska po przeprowadzeniu wywiadu i wglądu w dokumenty, stwierdza zdolność do służby wojskowej, nadając jedną z kategorii zdolności do służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa 2020. Czy trzeba się stawić na wezwanie?

Stawienie się przed komisją jest ustawowym obowiązkiem. Co, jeśli ktoś się nie stawi? – „Za nie stawienie się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionych przyczyn grożą środki w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji zgodnie z art. 32 ust. 10 ustawy” – wyjaśnia ppłk Tarka.

W przypadku niestawienia się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny, wójt lub burmistrz (prezydent miasta), z urzędu albo na wniosek przewodniczącego powiatowej komisji lekarskiej lub wojskowego komendanta uzupełnień, nakłada na osobę podlegającą kwalifikacji wojskowej grzywnę w celu przymuszenia do stawienia się.

Kwalifikacja wojskowa 2020 w województwie lubelskim – terminy, harmonogram

Na terenie województwa lubelskiego kwalifikacja wojskowa odbędzie się w 23 lokalizacjach. Terminy i miejsca pracy komisji w województwie lubelskim dostępne są TUTAJ.

W tym roku, podobnie jak rok i dwa lata temu przy powiatowych komisjach pojawią się rekruterzy z brygad obrony terytorialnej. Żołnierze w oliwkowych beretach opowiedzą o służbie w WOT, opiszą proces rekrutacji i przedstawią jakie profity czekają na tych, którzy zdecydują się wstąpić do Wojsk Obrony Terytorialnej.

Decyzja o założeniu munduru to wyraz ogromnej odpowiedzialności, a ta czyni dorosłość rzeczywistą. Kwalifikacja wojskowa to dobry moment by wykonać ten krok. W tym roku, przy komisjach kwalifikacyjnych spotkacie żołnierzy w oliwkowych beretach, który doradzą co zrobić by wziąć odpowiedzialność za innych zakładając mundur żołnierza Wojska Polskiego” – mówi gen. dyw. Wiesław KUKUŁA, dowódca Wojsk Obrony Terytorialnej.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.