Koronawirus w Lublinie: Czy opłaty za parkowanie zostaną zniesione?

DSC03271
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Z uwagi na epidemię koronawirusa w Polsce duże miasta zawieszają pobieranie opłat w Strefie Płatnego Parkowania do odwołania. Wszystko to z uwagi na zdrowie i bezpieczeństwo mieszkańców.

Gdynia i Kraków zawieszają opłaty za parkowanie w Strefie Płatnego Parkowania. Decyzje są związane ze stanem zagrożenia epidemicznego w Polsce i mają ułatwić funkcjonowanie mieszkańcom. O to, czy podobne rozwiązanie zostanie wprowadzone w Lublinie, pytają również lublinianie i kierowcy, którzy pracują w centrum Lublina i dla swojego bezpieczeństwa dojeżdżają do niej własnym samochodem.

Interpelacja radnego w sprawie zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania w Lublinie

Radny Marcin Nowak złożył interpelację dot. zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania w Lublinie w związku z epidemią koronawirusa w Polsce.

„Zwracam się z prośbą o wydanie przez Pana Prezydenta zarządzenia w kwestii czasowego zawieszenia poboru opłat w strefie płatnego parkowania do końca marca. Zawieszenie poboru opłat pozwoli osobom korzystającym dotychczas z komunikacji zbiorowej zmienić środki transportu na własne i przemieszczać się do pracy w warunkach zwiększających ich bezpieczeństwo. Niniejsza decyzja wyeliminuje także konieczność bezpośredniego kontaktu kierowców z parkomatami, zaś kontrolerów zwolni z obowiązku nadzoru nad strefą” – czytamy w interpelacji radnego Nowaka.

W Lublinie opłaty za parkowanie nadal obowiązują

O to, czy Lublinie zrezygnują z opłat w Strefie Płatnego Parkowania, zapytaliśmy lubelskich urzędników. Jak się okazuje, urzędnicy na razie nie przewidują żadnych zmian w funkcjonowaniu strefy płatnego parkowania w Lublinie.

„W chwili obecnej nie ma decyzji na temat wprowadzenia zwolnień z korzystania ze Strefy Płatnego Parkowania” – mówi Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Lublinie.

Czytaj także: Od 1 kwietnia droższe parkowanie w Lublinie – radni uchwalili nowe wyższe stawki

Lekarze i pracownicy SPSK1 zwolnieni z opłaty za parkowanie

W związku z zaistniałą sytuacją, prezydent Lublina Krzysztof Żuk zwrócił się do dyrektora Szpitala Klinicznego nr 1 przy ulicy Staszica z propozycją wprowadzenia zwolnienia pracowników z opłat za korzystanie ze Strefy Płatnego Parkowania.

„Od jutra zawieszone będzie pobieranie opłat od pracowników Szpitala Klinicznego nr 1 przy ul. Staszica. Chcemy w ten sposób pomóc im w tej ciężkiej i stresującej sytuacji” – komentuje Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Takie zwolnienie ma obowiązywać od wtorku (17 marca) do końca marca 2020 r.

„Ta lubelska placówka ochrony zdrowia ponosi największy obecnie ciężar walki z koronawirusem. Poprzez nie pobieranie opłat od lekarzy i personelu medycznego Szpitala Klinicznego nr 1 Miasto chce pomóc im w trudnej sytuacji zawodowej, w jakiej obecnie się znajdują” – wyjaśnia Katarzyna Duma.

Apel ministra infrastruktury do samorządów

W poniedziałek, 16 marca, o to, aby dojeżdżać do pracy samochodem, a jednocześnie znieść opłaty za postój w miastach zaapelował na konferencji rządu minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Michał Dworczyk podkreślał, że własny samochód jest bezpieczniejszy niż komunikacja publiczna, natomiast zniesienie opłat za parkowanie nie powinno zubożyć samorządów.

Z powodu panującej epidemii, wprowadziliśmy na naszej stronie specjalną zakładkę KORONAWIRUS, w której znajdziesz wszystkie aktualne informacje związane z epidemią koronawirusa w Lublinie i województwie lubelskim.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.