Koronawirus. Sejm przyjął ustawę covidową. Bez maseczki zakupów nie zrobisz

Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Sejm przyjął projekt ustawy covidowej. Zakłada m.in. podwyższenie wynagrodzeń pracowników medycznych oraz wprowadza prawo do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Sejm uchwalił w czwartek nowelizację niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Za nowymi przepisami głosowało 423 posłów, 11 było przeciw, a 9 wstrzymało się od głosu.

Co wprowadza ustawa covidowa?

Dodatki do wynagrodzeń medyków skierowanych do walki z COVID-19, zwolnienie ich z odpowiedzialności karnej za błędy popełnione podczas leczenia i wprowadzenie prawa do odmowy sprzedaży osobom bez maseczek.

Dodatki do wynagrodzeń medyków

Personel medyczny skierowany przez wojewodę do walki z epidemią COVID-19 otrzyma podwyższone wynagrodzenie z dotychczasowego 150 proc. przeciętnego wynagrodzenia zasadniczego na danym stanowisku do 200 proc. Nie może być ono niższe niż uposażenie, które taka osoba otrzymywała w miesiącu poprzedzającym miesiąc, w którym wydana została decyzja o jej delegowaniu do pracy.

Zasiłek chorobowy dla medyków i służb

Pracownicy medyczni i funkcjonariusze Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służba Ochrony Państwa delegowani do zwalczania epidemii będą mieli prawo do 100 proc. zasiłku chorobowego w czasie kwarantanny i izolacji.

Łatwiejsze zatrudnianie nowego personelu

Zatrudnianie lekarzy specjalistów, którzy uzyskali kwalifikacje zawodowe poza Unią Europejską, będzie odbywało się w trybie uproszczonym. Będą oni mogli być zatrudniani w systemie ochrony zdrowia po spełnieniu wymogów ustawowych (np. pod warunkiem posiadania co najmniej trzyletniego doświadczenia zawodowego jako lekarz specjalista).

Studenci i doktoranci do walki z COVID-19

Do udzielania świadczeń zdrowotnych w związku z epidemią COVID-19 mogą być skierowani również m.in. studenci i doktoranci kierunków medycznych oraz osoby, które w ciągu ostatnich 5 lat ukończyły kształcenie w zawodzie medycznym.

Zwolnienie medyków z odpowiedzialności karnej

Personel medyczny zostanie wyłączony z odpowiedzialności karnej w czasie epidemii. Zgodnie z nowymi przepisami nie popełnia przestępstwa pracownik medyczny, który lecząc pacjentów z COVID-19 i działając w szczególnych okolicznościach, dopuścił się czynu zabronionego, chyba że był on wynikiem rażącego niezachowania ostrożności.

Mandat za brak maseczki

W ustawę wpisano rozwiązanie zmierzające do karania grzywną lub naganą osób nieprzestrzegających obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią m.in. za niezakrywanie ust i nosa w przestrzeni publicznej.

Odmowa sprzedaży za brak maseczki

Nieprzestrzeganie obowiązku zakrywania ust i nosa stanowi uzasadnioną przyczynę odmowy sprzedaży.

Recepty ważne 150 dni

Wydłużono okres realizacji recept do 150 dni od dnia wystawienia na leki, które są obecnie niedostępne. 150 dni, czyli 5 miesięcy, to tyle, jak uzasadniono, ile może trwać tzw. sezon grypowy. Czytaj także: Ile ważna jest recepta? Co zrobić, gdy recepta traci ważność?

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.