Ile ważna jest e-recepta? Co zrobić, gdy e recepta traci ważność?

Ile ważna jest e-recepta?
Ile ważna jest e-recepta? | fot. pixabay

Termin na wykupienie leków przepisanego na e-recepcie, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli przekroczysz termin realizacji e recepty, farmaceuta nie wyda ci leku.

Ile ważna jest e-recepta?

Ważność e-recept, a właściwie terminy na ich realizację, są ściśle określone w rozporządzeniu ministra zdrowia z dnia 6 grudnia 2019 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie recept (Dz. U. poz. 745 i 1773 oraz z 2019 r. poz. 436, 718 i 1253). E-recepty na niektóre leki mają z góry określony termin ważności (długość recepty):

  • najmniej czasu masz na wykupienie antybiotyku — tylko 7 dni
  • e-recepta na preparaty immunologiczne będzie ważna przez 120 dni.

Pozostałe e-recepty są ważne przez 30 dni. E-recepty ważnej przez 30 dni po tym terminie już nie zrealizujesz. Możesz taką e receptę 30-dniową wykupić w późniejszym terminie tylko, jeśli lekarz zaznaczy, że możesz zrealizować e-receptę od konkretnej daty. To częste rozwiązanie w przypadku leków na choroby przewlekłe.

Recepta w postaci elektronicznej tzw. e-recepta, na której nie oznaczono terminu realizacji recepty, nie może być zrealizowana po upływie 30 dni od daty jej wystawienia albo naniesionej na niej daty realizacji „od dnia”. Jeśli lekarz zaznaczył późniejszą datę realizacji, to na e-recepcie ją zobaczysz — od tego dnia możesz wykupić lek.

Erecepta może być także ważna przez 365 dni. Taką e-receptę otrzymują m.in. pacjenci chorzy przewlekle, którzy na stałe przyjmują określone leki. Lekarz musi zaznaczyć, że e-recepta ma być ważna przez 365 dni — zobaczysz na niej „datę realizacji do” określonego dnia.

Ile wynosi termin ważności recepty?

  • 7 dni w przypadku recepty na antybiotyki. Gdy antybiotyk ma postać maści obowiązuje termin 30-dniowy;
  • 30 dni od daty jej wystawienia. Termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”;
  • 90 dni w przypadku recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla pacjenta.
  • 120 dni w przypadku recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane dla pacjenta z zagranicy;
  • 365 dni w przypadku recepty na leki dla osoby przewlekle chorej, która na stałe przyjmuje określone leki.

Jednorazowo możesz wykupić zapas leku na 180 dni; nie ma możliwości wykupienia leku na 365 dni. Ważne: Jeśli dany lek wypisany przez lekarza w większej ilości, np. 10 opakowań, kupujesz „na raty” to zakupy muszą odbywać się w jednej i tej samej aptece.

Leki możesz wykupić tak długo, jak długo jest ważna recepta na dany medykament. A co, gdy termin na wystawionej recepcie już minął? Jeśli masz przeterminowaną e-receptę, to może poprawić ją tylko i wyłącznie lekarz, który ją wystawił, potwierdzając ją swoją pieczątką i podpisem.

Przeczytaj także: Ile jest ważne skierowanie na badanie? Ważność skierowania do specjalisty

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.