Ile ważna jest recepta? Co zrobić, gdy recepta traci ważność?

Ile ważna jest recepta? | Zdjęcie ilustracyjne - fot. pixabay

Termin na wykupienie leków przepisanego na recepcie, zależy od tego, na jaki lek została wystawiona. Jeśli przekroczysz termin realizacji recepty, farmaceuta nie wyda ci leku.

Ile ważna jest recepta?

Ważność recept, a właściwie terminy na ich realizację, są ściśle określone w rozporządzeniu ministra zdrowia w sprawie recept lekarskich (Dz. U. z 2014 r. poz. 319 oraz z 2014 r., poz. 1239 ).

Ile wynosi termin ważności recepty?

– 30 dni od daty jej wystawienia. Termin realizacji jest liczony od naniesionej na recepcie daty realizacji „od dnia”;

7 dni w przypadku recepty na antybiotyki. Gdy antybiotyk ma postać maści obowiązuje termin 30-dniowy;

– 120 dni w przypadku recepty na leki, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego sprowadzane dla pacjenta z zagranicy;

– 90 dni w przypadku recepty na preparaty immunologiczne, wytwarzane dla pacjenta.

Lek możesz wykupić tak długo, jak długo jest ważna recepta na dany medykament. A co, gdy termin na wystawionej recepcie już minął? Jeśli masz przeterminowaną receptę, to może poprawić ją tylko i wyłącznie lekarz, który ją wystawił, potwierdzając ją swoją pieczątką i podpisem.

Przeczytaj także:

>> Ile jest ważne skierowanie na badanie? Ważność skierowania do specjalistyWASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.