Ważny temat? Prześlij newsa!

Koniec awizo w skrzynce. Poczta Polska wdrożyła e-Doręczenia dla instytucji publicznych i zawodów zaufania publicznego

Spotted Lublin

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie instytucje publiczne oraz zawody zaufania publicznego, w tym notariusze, adwokaci i księgowi, są zobowiązani do wykorzystania systemu e-Doręczenia. Oznacza to koniec papierowego awizo w skrzynce pocztowej. Elektroniczne awizo w Poczcie Polskiej Dzięki usłudze e-Doręczeń nie ma już potrzeby wizyt na poczcie w celu odbioru lub wysłania ważnych dokumentów. Od […]

Placówka Poczty Polskiej przy ul. Grodzkiej 7 na Starym Mieście w Lublinie

Placówka Poczty Polskiej przy ul. Grodzkiej 7 na Starym Mieście w Lublinie | fot. DW

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin
Dodaj anonimowo Na żywo Przejdź do strony

Od 1 stycznia 2025 roku wszystkie instytucje publiczne oraz zawody zaufania publicznego, w tym notariusze, adwokaci i księgowi, są zobowiązani do wykorzystania systemu e-Doręczenia. Oznacza to koniec papierowego awizo w skrzynce pocztowej.

Elektroniczne awizo w Poczcie Polskiej

Dzięki usłudze e-Doręczeń nie ma już potrzeby wizyt na poczcie w celu odbioru lub wysłania ważnych dokumentów. Od 1 stycznia 2025 roku e-Doręczenia stały się obowiązkowe dla wszystkich instytucji publicznych, takich jak samorządy i urzędy skarbowe, oraz dla przedstawicieli zawodów zaufania publicznego, takich jak adwokaci, radcowie prawni czy księgowi. Oznacza to, że te instytucje i osoby muszą korzystać z tej usługi do przesyłania i odbierania oficjalnej korespondencji. Obowiązek ten nie dotyczy jednak obywateli.

Obywatele sami decydują, czy chcą korzystać z e-Doręczeń. W przypadku osób, które nie chcą lub nie mogą korzystać z tej elektronicznej formy komunikacji, Poczta Polska oferuje Publiczną Usługę Hybrydową (PUH). Dzięki niej dokumenty wysłane elektronicznie przez nadawcę, a skierowane do odbiorcy niemającego skrzynki e-Doręczeń, są automatycznie drukowane i dostarczane w formie papierowej, jak w tradycyjnym modelu.

Aby rozpocząć korzystanie z e-Doręczeń, wystarczy założyć cyfrową skrzynkę odbiorczą. W tym celu należy złożyć wniosek o nadanie Adresu do Doręczeń Elektronicznych (ADE) na stronie edoreczenia.gov.pl. Po uzyskaniu ADE użytkownik może aktywować swoją skrzynkę e-Doręczeń i zacząć z niej korzystać.

Za pomocą skrzynki ADE możliwe jest także korzystanie z usługi e-Polecony, która umożliwia wysyłanie i odbieranie korespondencji poleconej w formie elektronicznej. W przeciwieństwie do e-Doręczeń, przeznaczonych głównie do komunikacji z podmiotami publicznymi, e-Polecone służą do wymiany korespondencji między podmiotami prywatnymi, na przykład między osobami fizycznymi. Obie usługi – e-Doręczenia i e-Polecone – mogą być obsługiwane za pomocą jednej wspólnej skrzynki.

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Ważny temat? Prześlij newsa!

Czekamy na Wasze informacje, zdjęcia i filmy.

Bądź na bieżąco z Lublinem!

Kliknij „obserwuj”, aby wiedzieć, co dzieje się w naszym mieście.
Najciekawsze wiadomości ze spottedlublin.pl znajdziesz w Google News!

Spotted Lublin – Wiadomości Lublin

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Nie jesteś anonimowy, Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch spotify website search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check