Kolęda 2020/2021. Wizyta duszpasterska w archidiecezji lubelskiej pod znakiem zapytania

kolęda wizyta duszpasterska
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Tegoroczne święta Bożego Narodzenia będą inne niż te, które znamy z poprzednich lat. Podobnie może być z wizytą duszpasterską potocznie nazywaną kolędą.

AKTUALIZACJA: Jest decyzja arcybiskupa w sprawie kolędy 2020/2021 w archidiecezji lubelskiej [KLIKNIJ TUTAJ]

Wizyta duszpasterska nazywana potocznie „kolędą” to zwyczaj odwiedzania domów parafian przez proboszcza lub osoby, które mają go reprezentować: wikariuszy parafialnych lub diakonów. Celem kolędy jest przede wszystkim modlitwa księdza wraz z parafianami w ich domach, poświęcenie go oraz błogosławieństwo dla rodziny na najbliższy rok. Dla księdza wizyta duszpasterska to też okazja do bliższego poznania swoich parafian.

Plan kolędy, czyli wizyty duszpasterskiej w każdej parafii ustalany jest indywidualnie. Księża odwiedzają domy najczęściej od poniedziałku do piątku w godzinach popołudniowych, zaś w soboty – w godzinach porannych. Dokładny czas trwania kolędy zależy od liczby wikariuszy oraz liczby rodzin, które przynależą do danej parafii. Kolęda zwyczajowo powinna zacząć się tuż po świętach Bożego Narodzenia.

Kolęda 2020/2021 pod znakiem zapytania

Z powodu koronawirusa zmianie ulegają wytyczne w sprawie zasad wizyt duszpasterskich w domach, czyli tradycyjnej kolędy. Kolęda 2020/2021 powinna rozpocząć się zaraz po świętach Bożego Narodzenia, czyli około 27 grudnia 2020 r. Z powodu epidemii koronawirusa i niepewnej sytuacji epidemicznej w kraju kolejne diecezja ogłaszają zmiany w zasadach wizyt duszpasterskich.

Jak będzie wyglądać wizyta duszpasterska w archidiecezji lubelskiej?

W archidiecezji lubelskiej trwają jeszcze konsultacje na temat tego, jak przebiegać będą wizyty duszpasterskie i czy w ogóle dojdą do skutku. Na ostateczną decyzję w archidiecezji lubelskiej jeszcze musimy poczekać.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.