Kiedy złożyć wniosek o 500 plus w 2023? ZUS przypomina i apeluje, by nie składać wniosku przed tym terminem

pieniądze gotówka 100 200 500 złotych
Zdjęcie ilustracyjne | fot. shutterstock

Od 1 lutego będzie można złożyć wniosek o 500 PLUS na kolejny okres świadczeniowy, który potrwa od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. ZUS apeluje do beneficjentów, by Ci nie składali wniosku przed tym terminem.

Kiedy składać wniosek o 500 plus 2023/2024

Aby otrzymać świadczenie wychowawcze 500 plus na nowy okres świadczeniowy, który zacznie się od 1 czerwca 2023 r. trzeba złożyć do ZUS wniosek. Wniosek o 500 plus 2023 można złożyć od 1 lutego 2023 r. przez Platformę Usług Elektronicznych ZUS (PUE ZUS). Rodzice mogą składać wnioski również przez portal Empatia i swój bank – jeśli uruchomił taką usługę.

„Świadczenie wychowawcze przysługuje na każde dziecko do ukończenia przez nie 18 lat, niezależnie od osiąganych dochodów. Żeby otrzymać świadczenie wychowawcze na nowy okres świadczeniowy, trzeba złożyć do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odpowiedni wniosek drogą elektroniczną. Przyjmowanie wniosków rozpocznie się 1 lutego 2023 r.” – mówi Paweł Żebrowski, rzecznik ZUS.

Aby uzyskać prawo do 500 plus na okres świadczeniowy trwający od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. – wniosek należy złożyć do ZUS wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • aplikację mZUS
  • platformę PUE ZUS
  • portal informacyjno-usługowy Emp@tia na stronie empatia.mpips.gov.pl 
  • bankowość elektroniczną.

„Wnioski na nowy okres świadczeniowy będzie można złożyć za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji mZUS dostępnej na urządzenia mobilne. Wniosek można również wypełnić na komputerze za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS” – dodaje rzecznik ZUS.

Rodzic lub opiekun dziecka, który ma numer PESEL, będzie mógł złożyć wniosek także przez portal Emp@tia albo swój bank – jeśli bank uruchomił taką usługę. Jeżeli złoży wniosek przez bank albo portal Emp@tia, a nie ma profilu na PUE ZUS, Zakład Ubezpieczeń Społecznych założy mu taki profil automatycznie na podstawie danych podanych przez klienta we wniosku.

500 plus dla dziecka urodzonego w lutym 2023

Rodzic, któremu dziecko urodzi się w lutym 2023 r., będzie mógł od razu złożyć dwa wnioski. Jeden na okres świadczeniowy, który trwa do 31 maja 2023 r., a drugi – na okres od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Należy pamiętać, iż środki z programu 500 PLUS są wypłacane tylko bezgotówkowo – na wskazany we wniosku numer rachunku bankowego.

POWIĄZANE:

Jeśli złożysz wniosek po 31 maja 2023 roku, to ZUS przyzna Ci prawo do świadczenia od miesiąca, w którym złożysz wniosek do końca okresu świadczeniowego. Jeśli złożysz wniosek o świadczenie wychowawcze na nowo narodzone dziecko w ciągu 3 miesięcy od dnia urodzenia dziecka, otrzymasz świadczenie od dnia urodzenia dziecka.

500+ dla obcokrajowców

Świadczenie wychowawcze 500 plus przysługuje zamieszkałym w Polsce obywatelom UE, a także pozostałym cudzoziemcom, o ile mają legalny pobytu w Polsce wraz z dostępem do polskiego rynku pracy. Do wniosku powinni dołączyć dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce wraz z dostępem do rynku pracy, np. karta pobytu z adnotacją „dostęp do rynku pracy”.

Świadczenie 500+ przysługuje obywatelom Ukrainy, którzy przybyli z Ukrainy do Polski po 23 lutym 2022 r. w związku z działaniami wojennymi i uzyskali legalny pobyt w Polsce na podstawie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa.

Wniosek o świadczenie powinni złożyć na specjalnie przygotowanym w języku ukraińskim formularzu SW-U. Wniosek ten można złożyć poprzez PUE ZUS, portal Emp@tia lub bankowość elektroniczną.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.