Kiedy będzie wypłacana czternastka. Ile wyniesie 14 emerytura po podatkach? Jak złożyć wniosek o czternastkę?

Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku
Wzrośnie minimalne wynagrodzenie w 2023 roku | fot. Adobe Stock

Rada Ministrów wydała rozporządzenia wykonawcze w sprawie wysokości oraz miesiąca wypłaty czternastej emerytury. Świadczenie wyniesie 2650 zł brutto i będzie wypłacone we wrześniu br. Nie wszyscy otrzymają 14-stkę. Zobacz dlaczego.

Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2022 r.
Limity dorabiania dla emerytów i rencistów od 1 września 2022 r. | fot. Adobe Stock

Wybrane dla Ciebie:

Czternasta emerytura. Kto otrzyma 14-stkę?

We wrześniu emeryci i renciści mogą spodziewać się na swoich kontach bankowych wyższych niż zwykle przelewów. Oprócz świadczenia podstawowego otrzymają również kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne, czyli tzw. czternastą emeryturę (czternastkę).

pieniadze

Na pełną kwotę czternastki mogą liczyć osoby, których świadczenie główne, np. emerytura lub renta, nie przekracza 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty czternastka będzie zmniejszana zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Przy czym, aby prawo do dodatkowego świadczenia przysługiwało, musi ono wynosić co najmniej 50 zł. Oznacza to, że czternastka przysługuje, gdy emerytura lub renta nie przekracza kwoty 5500 zł brutto.

– Na przykład jeśli ktoś pobiera emeryturę w wysokości 3500 zł, to czternastka wyniesie 2050 zł brutto – wyjaśniła prof. Uścińska.

Wypłaty nie otrzymają osoby ze świadczeniem zawieszonym na dzień badania uprawnienia do czternastki, np. z powodu przekroczenia limitów dorabiania.

50 milionów złotych
50 milionów złotych | fot. NBP

Ciekawe wydarzenie:

Uczta dla serca, duszy i podniebienia – Europejski Festiwal Smaku w Lublinie. Program

Kiedy wypłacane będą czternaste emerytury?

W najbliższych dniach ZUS rozpocznie wypłatę świadczenia. Czternastki zostaną wypłacone w terminach wypłat emerytury lub renty. Oznacza to, że jeśli ktoś otrzymuje swoje świadczenie 10 czy 20 września, to również w tym terminie ZUS przeleje czternastą emeryturę. Terminy wypłat to 1, 5, 6, 10, 15, 20 i 25 września.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Co trzeba zrobić, aby otrzymać 14 emeryturę?

Aby, otrzymać czternastkę nie trzeba składać wniosku – ZUS wypłaci pieniądze z urzędu.

Czternasta emerytura zostanie wypłacona z urzędu. To znaczy, że nie trzeba składać wniosku, aby otrzymać kolejne dodatkowe roczne świadczenie pieniężne – przypomina prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Zgłoszenie do ZUS
Zgłoszenie do ZUS | materiały prasowe

Wybrane dla Ciebie:

Ile wynosi czternasta emerytura w 2023 roku?

Czternasta emerytura wynosi 2650 zł brutto dla osób, których świadczenie główne (emerytura lub renta) wynosi mniej niż 2900 zł brutto. Pierwsze wypłaty trafią do tych osób już 1 września.

wniosek emerytura
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Czternasta emerytura — podatek

Ze świadczenia zostanie pobrana składka zdrowotna w wysokości 9 proc. oraz podatek dochodowy od osób fizycznych. Czternastka będzie wolna od innych potrąceń, np. zajęć komorniczych. Nie będzie się także wliczać do dochodu przy ubieganiu się o pomoc społeczną, alimenty czy 500+ dla osób niesamodzielnych.

Ile czternastek można otrzymać — czy 14 emerytura jest jednorazowa?

Kolejne w 2023 r. dodatkowe świadczenie otrzymają osoby, które mają prawo do emerytury, renty lub innego świadczenia długoterminowego z ZUS na ostatni dzień sierpnia. Będzie można otrzymać tylko jedną czternastkę, a w przypadku renty rodzinnej zostanie ona podzielona po równo dla osób uprawnionych.

IoSKU foto
Zdjęcie ilustracyjne | fot. ZUS

Ilu Polaków otrzyma czternastą emeryturę?

Szacunkowo czternastkę otrzyma w tym roku ok. 8,8 mln emerytów i rencistów. W tym ok. 6,8 mln osób dostanie świadczenie w pełnej wysokości, a ok. 2 mln osób – pomniejszone zgodnie z zasadą „złotówka za złotówkę”. Wydatki na te świadczenia wyniosą 20,7 mld zł.

Więcej o czternastej emeryturze w tym artykule

Co sadzisz o czternastej emeryturze? Czy jest w ogóle potrzebna? Daj znać anonimowo w komentarzach.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.