Kasza gryczana z Janowa Lubelskiego niegroźna dla zdrowia. Są wyniki badań próbek

kasza gryczana
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

W kaszy gryczanej firmy Janex z Janowa Lubelskiego nie było podwyższonej zawartości groźnego dla zdrowia pestycydu. Potwierdziły to przeprowadzone badania przez producenta i sanepid.

Zlecenie badań kaszy gryczanej było efektem raportu przygotowanego przez Fundację Konsumentów i FoodRentgen. W raporcie zawarto wyniki badań kaszy gryczanych znanych marek obecnych na sklepowych półkach w całej Polsce. W czterech z nich miały być przekroczone normy groźnego dla zdrowia glifosatu – pestycydu. Wśród nich była kasza firmy Janex z Janowa Lubelskiego.

Czytaj więcej o raporcie: Groźny pestycyd w kaszy gryczanej z Janowa Lubelskiego. Jest niebezpieczny dla zdrowia!

Producent kaszy z Janowa Lubelskiego postanowił wycofać całą partię wspomnianego produktu ze sprzedaży i zutylizował. Przed utylizacją firma Janex pobrała próbkę kaszy, którą wysłał do laboratorium w Poznaniu. Zlecone badania nie wykryły przekroczonej normy glifosatu, o której była mowa w raporcie przygotowanym przez FoodRentgen i Fundację Konsumentów.

Podobne badania zleciła Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Janowie Lubelskim, która nadzorowała przebieg wycofywania kaszy gryczanej firmy Janex ze sprzedaży. Próbka kaszy została przesłana do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie.

W ubiegłym tygodniu otrzymaliśmy wynik badań laboratoryjnych kaszy z Janowa Lubelskiego. W przebadanej próbie referencyjnej nie było przekroczonych norm glifosatu” – mówi Elżbieta Kurzyna, szefowa Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim.

Przypomnijmy, że glifosat to popularny pestycyd, który używany jest przy odchwaszczaniu pól, a także przy suszeniu zbóż, co jednak jest w Polsce nielegalne. Glifosat zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, depresję oraz choroby wątroby.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.