Groźny pestycyd w kaszy gryczanej z Janowa Lubelskiego. Jest niebezpieczny dla zdrowia!

kasza gryczana
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Firma Janex z Janowa Lubelskiego wycofała ze sprzedaży partię kaszy gryczanej, w której wykryto groźny dla zdrowia człowieka pestycyd. Chodzi o zbyt wysoki poziom glifosatu.

Produkt nie spełnia wysokich norm – takie określenia znalazły się w specjalnym raporcie przygotowanym przez FoodRentgen i Fundację Konsumentów. W raporcie zawarto wyniki badań kaszy gryczanych znanych marek obecnych na sklepowych półkach w całej Polsce.

Próbki produktów zostały pobrane ze sklepów i przesłane w oryginalnych, nieuszkodzonych opakowaniach do Instytutu Ogrodnictwa w Skierniewicach we wrześniu 2019 roku” – czytamy w raporcie.

Badaniom laboratoryjnym na zawartość glifosatu poddano 10 produktów. W tej grupie znalazła się kasza gryczana z Janowa Lubelskiego [Janex Kasza gryczana prażona 1kg] produkowana przez firmę Janex, w której dopuszczalne normy glifosatu przekroczone były ponad 6-krotnie (0,63 mg/kg przy najwyższym dopuszczalnym poziomie pozostałości – 0,1 mg/kg produktu).

Raport trafił w ręce Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Janowie Lubelskim, która przeprowadziła kontrolę u producenta. Zabezpieczono partię kaszy, w której wykryto przekroczone normy glifosatu. Firma Janex zdecydowała się wycofać partię wspomnianego produktu ze sprzedaży.

Glifosat to popularny pestycyd, który używany jest przy odchwaszczaniu pól, a także przy suszeniu zbóż, co jednak jest w Polsce nielegalne. Glifosat może szkodliwie wpływać na zdrowie człowieka. Zwiększa ryzyko chorób nowotworowych, zwłaszcza chłoniaka nieziarniczego. Przypisuje mu się również negatywny wpływ na bakterie układu pokarmowego, a w efekcie problemy trawienne, zaburzenia hormonalne, depresję oraz choroby wątroby.

Przekroczone normy glifosatu wykryto również w kaszach: Cenos Kasza gryczana biała 400g, Risana Kasza gryczana prażona 400g oraz Kuchnia Lidla Kasza gryczana 400g.

AKTUALIZACJA: Kasza gryczana z Janowa Lubelskiego niegroźna dla zdrowia. Są wyniki badań próbek

5 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Nie ulega wątpliwości że 6 krotne przekroczenie norm to dość spora ilość – ale należy też od strony obiektywnej spojrzeć na temat, że akcja „glifosat” została świetnie zorganizowana w całej Polsce. I nie sądzę że medialną panikę na taką skalę zorganizowała kochająca się para byłych szczurów korporacyjnych, którzy nagle ni z tego ni z owego przenieśli się w góry i tak „o sobie” postanowili przebadać kasze etc po czym każde media w Pl o tym bębnią. Ludzie ! to gówno jest wszędzie ! Czemu miłująca zdrowy styl życia para utrzymująca się ze sprzedaży miodu pszczół leśnych i suszonej szarańczy nie przebadała olejów rzepakowych np? P.S. skąd biorą środki na takie badania? i czy aby na pewno z samych zbiórek? mnie tu pachnie świetnie zorganizowaną akcją doprowadzającą do masowej paniki, a nie do uświadomienia ludzi – bo nie oszukujmy się to nie jest pierwszy raz gdzie wykryto gdzieś przekroczenia pestycydów czy jakichś innych trutek – ale pierwsza aż tak nagłośniona medialnie ! Trochę to śmierdzi. Ale co ja tam wiem. Zaraz się odezwą mądrzejsi. Pzdr

  2. A ja zawsze byłam wierna tej firmie. Taki lokalny patriotyzm i zaufanie do marki. W zeszłym tyg kupiłam tą i pęczak właśnie z Janowa L. Mam świadomość że w innych może być to samo ale z Janowa L. żadnej kasxy więcej już nie kupię.