Kamienice na Starym Mieście zostaną ubrane w pnącza. Wiemy, które budynki wytypowano

Pnącza na budynku przy ul. Misjonarskiej
Pnącza na budynku przy ul. Misjonarskiej | fot. Miasto Lublin

Stare Miasto w Lublinie się zazieleni. A to za sprawą pnączy, które obrosną na elewacjach wybranych budynków. Donice z pnączami gatunku winobluszcz staną przy kamienicach na ul. Olejnej, Kowalskiej i Grodzkiej.

Pnącza na ściany

Pnącza uzupełnią przestrzeń Starego Miasta. Wydział Zieleni i Gospodarki Komunalnej wybrał winobluszcz trójklapowy, który szybko rośnie, ładnie układa się na budynkach, a jesienią malowniczo przebarwia się na czerwony kolor. Nie jest również rośliną bardzo wymagającą, lubi słoneczne stanowiska, ale też półcieniste i nie wymaga szczególnego podłoża.

Pierwsze 8 donic z betonu architektonicznego w naturalnej kolorystyce pojawi się przy ulicach: Kowalskiej 17 (1 donica), Kowalskiej 3 (2 donice), Olejnej 5 (2 donice), Grodzkiej 5 (1 donica), Grodzkiej 5a (1 donica) oraz ul. Grodzkiej 3 (1 donica).

„Miejsca na pnącza wytypowaliśmy podczas wspólnego letniego spaceru. Pierwsze nasadzenia pojawią się w sześciu lokalizacjach. Tam donice zostaną ustawione przy ścianach budynków” – mówi Łukasz Bilik, menadżer śródmieścia.

Donice zostaną obsadzone łącznie 40 sadzonkami winobluszczu trójklapowego oraz trzmieliny Fortune‘a. Przy okazji tych prac, donica znajdująca się przy skrzyżowaniu ul. Świętoduskiej, Wodopojnej i Staszica, również zostanie obsadzona trzmieliną. Prace zaplanowano w październiku.

Pnącza na Starym Mieście, to nie jedyne działania Miasta, których celem jest zazielenienie staromiejskiej przestrzeni. Do urządzonych na nowo zielonych zakątków dołączą także dwa nowe skwery – im. bł. ks. A. Zawistowskiego przy ul. Misjonarskiej oraz przy ul. Grodzkiej obok MDK „Pod Akacją”. Obecnie trwają tam prace ziemne pod montaż podestów i budowę alejek. Nowe nasadzenia pojawią się tam też jesienią.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Na Olejnej 5 to lepiej niech Miasto zrobi remont w tej kamienicy, bo inaczej może niedługo się zawalić i wtedy bluszcze nie będą miały się po czym wspinać