Do głównych zadań menadżera Śródmieścia należy podnoszenie jakości przestrzeni miejskiej, aktywizacja i prowadzenie komunikacji społecznej z mieszkańcami oraz przedsiębiorcami na terenie Śródmieścia i Starego Miasta, a także dbałość o estetykę, zieleń i substancję zabytkową. Od 1 listopada tę funkcję będzie pełnił Łukasz Bilik.
Kim jest Łukasz Bilik?
Łukasz Bilik na stanowisku menadżera śródmieścia zastąpi Marka Poznańskiego, który na początku lutego zrezygnował z posady w Urzędzie Miasta, którą sprawował od marca 2017 r. Bilik od 2007 r. jest związany z miejską spółką — Zarządem Nieruchomości Komunalnych. Od kilku lat pełni tam rolę rzecznika prasowego. Od 1 lipca, gdy zarządzeniem prezydenta Lublina zostanie powołany do pełnienia nowej roli, będzie łączył te obowiązki z funkcją menadżera śródmieścia.
„Jest świetnym kandydatem na stanowisko menadżera śródmieścia. W tej roli będzie próbować porozumieć się z przedsiębiorcami, mieszkańcami i instytucjami, które prowadzą tutaj działalność w kontekście poprawy estetyki, ale też i uzbrojenia obszar centrum miasta w zieleń. Będzie starał się brać udział w rozwiązywaniu problemów, które będą dotyczyć Starego Miasta i Śródmieścia” – przekonuje Krzysztof Żuk, prezydenta Lublina.
Do zadań menadżera Śródmieścia należeć będzie w szczególności troska o obszar Starego Miasta i Śródmieścia poprzez nadzorowanie działań związanych ze stanem technicznym, wizerunkiem i estetyką oraz identyfikowanie problemów rewitalizacyjnych. Dodatkowo ma on zajmować się organizacją przestrzeni w centrum miasta, koordynacją działań z jednostkami organizacyjnymi urzędu, współpracą z przedsiębiorcami oraz integracją i aktywizacją jego mieszkańców.
Więcej zieleni w centrum Lublina
Jako menadżer śródmieścia szczególną uwagę ma zwrócić na rejon deptaka i samo Stare Miasto. Wskazuje na konieczność poprawy estetyki w zakresie instalowania reklam na budynkach i w pasach drogowych oraz gospodarki odpadami. Za ważne uważa również wsparcie i promowanie ginących zawodów oraz pomoc dla przedsiębiorców rozpoczynających działalność gospodarczą. Z kolei przy współpracy z Radami Dzielnic, Miejskim Architektem Zieleni i Miejskim Konserwatorem Zabytków chce zwiększyć liczbę nasadzeń drzew i krzewów oraz tworzyć nowe zielone miejsca w centrum miasta.
Dalsza część tekstu pod zdjęciem
„Zależy nam, by jak najbardziej uatrakcyjnić obszar Starego Miasta i Śródmieścia, żeby były one ciekawym punktem podróży turystów i mieszkańców. Jednym z podstawowych wyzwań jest obecność zieleni w przestrzeni miejskiej. Chcielibyśmy tam, gdzie nie ma takiej możliwości, aby wykorzystać w ten sposób podwórka, przyległe tereny do budynków, wykorzystywać ściany poprzez wprowadzenie pnączy roślin na ścianach budynków, które mają nie tylko walory estetyczne, ale też wpływają bardzo dobrze na samą strukturę budynków; w zimie izolując przed przedostaniem się zimna, a w lecie przed przegrzewaniem” – mówi o obecnych wyzwaniach Łukasz Bilik, nowy menadżer śródmieścia.
Jedna z pierwszych ścian, na których pojawią się pnącza bluszczu i pnących róż będzie kamienica przy ul. Rynek 13, od strony podwórka. Do pierwszych działań wykorzystane zostaną nieruchomości miejskie, które zostaną wybrane przy współpracy z ZNK. W najbliższych planach jest także zazielenienie ul. Narutowicza.
Menadżer śródmieścia swoje obowiązki będzie pełnił w ramach wynagrodzenia otrzymywanego w Zarządzie Nieruchomości Komunalnych.
Dodaj swój komentarz