Już 17 osób zakażonych COVID-19. Gdzie jest koronawirus w Polsce i co wiemy o pacjentach?

1 114
Polowa izba przyjęć w czasie ćwiczeń przed Samodzielnym Publicznym Szpitalu Wojewódzkim Jana Bożego w Lublinie | fot. Katarzyna Link/LUW

Koronawirus w Polsce. W poniedziałek 9.03 Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w kraju zakażonych koronawirusem COVID-19 już 17 osób. Co wiemy o zakażonych pacjentach i gdzie przebywają?

Nowy koronawirus SARS-CoV-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Wirus przenosi się drogą kropelkową. Koronawirus SARS-CoV-2 jest wirusem osłonkowym, podatnym na działanie wszystkich rozpuszczalników lipidów. Należy pamiętać o częstym myciu rąk wodą z mydłem lub dezynfekować je środkiem na bazie alkoholu.

Koronawirus w Polsce – 09.03.2020

W poniedziałek 9 marca minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował, że liczba osób z potwierdzonym przypadkiem zakażenia koronawirusem COVID-19 w całej Polsce wzrosła do 17. Zgodnie z ostatnim raportem Głównego Inspektora Sanitarnego z 9 marca hospitalizowanych w Polsce jest 467 osób, kwarantanną domową objętych – 1014, a w nadzorze sanitarnym – 7110.

Mapa zarażeń koronawirusem w Polsce. Co wiemy o pacjentach?

Co wiemy o pacjentach, u których potwierdzono obecność zakażenia koronawirusem w Polsce? W których szpitalach przebywają? Jaki jest ich stan? Skąd przyjechali? Kiedy wykryto u nich koronawirusa? Sprawdź poniżej!

Racibórz – 5 przypadków. Dwa przypadki potwierdzono 8 marca, kolejne trzy – dzień później, czyli 9 marca. Wszyscy pacjenci są z Rybnika. Czworo z nich podróżowało tym samym środkiem transportu, a piąta osoba jest z rodziny jednego z zakażonych. Dwie osoby, które trafiły do szpitala w niedzielę, są „w sile wieku”, a trzy kolejne – w średnim wieku.

Wrocław – 3 przypadki. To 26-latek, który samolotem wrócił z Wielkiej Brytanii (obecność koronawirusa potwierdzona 6 marca). Druga osoba to 73-latek, pacjent w grupie ryzyka. Zakaził się po kontakcie z bliską osobą, która przyleciała z zagranicy (obecność koronawirusa potwierdzona 8 marca). W poniedziałek 9 marca koronawirusa potwierdzono u trzeciej osoby, 74-letniej kobiety. To rodzina starszego mężczyzny przebywającego w szpitalu.

Ostróda – 2 przypadki. To 43-letnia kobieta, która podróżowała autokarem z Niemiec z pierwszym pacjentem z koronawirusem w Polsce (obecność koronawirusa potwierdzona 6 marca). Mężczyzna przyjechał autokarem z Niemiec razem z „pacjentem zero” (obecność koronawirusa potwierdzona 7 marca)

Szczecin – 2 przypadki. Małżeństwo pochodzące ze Stargardu, po sześćdziesiątce, które wróciło z północnych Włoch (zakażenie potwierdzone 6 marca).

Warszawa – 2 przypadki. To kobieta – obywatelka Hiszpanii, która do Polski przyleciała samolotem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 8 marca). Oraz młody mężczyzna, który wrócił samolotem z Włoch (zakażenie potwierdzone 8 marca).

Kraków – 1 przypadek. To 60-letni mężczyzna, który wrócił z północnych Włoszech (obecność koronawirusa potwierdzona 9 marca).

Zielona Góra – 1 przypadek. To pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Polsce. Mężczyzna ma 66 lat i pochodzi z Cybinki. Przyjechał do Polski autokarem z Niemiec (zakażenie potwierdzone 4 marca).

Poznań – 1 przypadek. To kobieta w średnim wieku, która w ostatnim czasie miała kontakt z osobą, która wróciła z Włoch. Stan kobiety lekarze określają jako ciężki (zakażenie potwierdzone 9 marca).

AKTUALIZACJA: Imprezy masowe w Polsce odwołane!

Minister zdrowia podkreślił, że prowadzone są działania, by zwiększyć liczbę łóżek na oddziałach zakaźnych. – „Działamy także w zakresie możliwości przekształcenia szpitali w szpitale zakaźne i zwiększenia liczby miejsc na oddziałach intensywnej terapii” – dodaje Szumowski. – „Wiemy, że w przypadku zaostrzenia się stanu chorego, kluczowa jest możliwość leczenia na łóżkach intensywnych, zwłaszcza jeśli chodzi o osoby starsze”.

Choroba zakaźna COVID-19, wywołana przez koronawirusa SARS-CoV-2, pojawiła się w grudniu w mieście Wuhan w środkowych Chinach. Zakażenia odnotowano od tego czasu m.in. w Korei Południowej, Iranie, Iraku, Izraelu, Japonii, Tajlandii, Wietnamie, Singapurze, Tajwanie, Kanadzie, Stanach Zjednoczonych, Australii.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.