Premier Morawiecki: Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych

mateusz morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki | fot. Adam Guz / KPRM

Podjęliśmy decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych – oświadczył premier Mateusz Morawiecki we wtorek po spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego.

„Obserwując wszystko wokół i czytając zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia, a także w dyskusjach z wieloma naszymi partnerami, premierami, prezydentami innych państw podejmujemy decyzje, które mają na celu zapobieganiu rozprzestrzeniania się koronawirusa” – mówił premier Mateusz Morawiecki.

Imprezy masowe w Polsce odwołane

Morawiecki poinformował, że na porannym spotkaniu rządowego zespołu zarządzania kryzysowego podjęto decyzję o odwołaniu wszystkich imprez masowych, których szczegółowa definicja znajduje się w ustawie o bezpieczeństwie imprez masowych.

„Wojewodowie w porozumieniu z organizatorami imprez masowych będą wydawali decyzje. Jeśli organizatorzy uznają, że impreza ma sens bez udziału publiczności to ta impreza się odbędzie” – mówił Mariusz Kamiński, minister Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Zakaz dotyczy wszystkich imprez sportowych i artystycznych, na które przychodzi ponad 1000 osób, a w obiekcie zamkniętym np. hali ponad 500 osób. To oznacza odwołanie wszystkich dużych koncertów i np. meczów piłkarskich.

„Zwracam się z apelem do wszystkich organizatorów imprez masowych o przeanalizowanie imprez przez siebie organizowanych według tego kryterium i rozważenie odwołania we własnym zakresie imprezy, bądź w przypadku np. rozgrywek sportowych. W obiektach zamkniętych możliwość odbycia tych rozgrywek bez udziału publiczności. Zwracam się z prośbą do organów, które wydają zgody na tego typu imprezy. Gdyby nie doszło do rozstrzygnięć, wówczas po zasięgnięciu opinii wojewódzkiego inspektora sanitarnego decyzje będę ja podejmował” – mówił w poniedziałek Lech Sprawka, wojewoda lubelski.

Jeśli organizatorzy uznają, że impreza dalej będzie miała sens bez udziału publiczności, to wojewodowie będą w tym zakresie elastyczni – mówił szef MSWiA. W tej sprawie wojewodowie mają się kontaktować z organizatorami rozgrywek sportowych.

CZYTAJ TAKŻE: Już 17 osób zakażonych COVID-19. Gdzie jest koronawirus w Polsce i co wiemy o pacjentach?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.