Inauguracja XII Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”

Dominika Falger, Piotr Sałajczyk
Dominika Falger, Piotr Sałajczyk | Fot. Materiał organizatora

Piątek, 22 września 2023 roku, godz. 19.00 – to data uroczystego koncertu inaugurującego 79. XII Międzynarodowego Festiwalu „Andrzej Nikodemowicz – czas i dźwięk”. Zapowiada się wieczór pełen wspaniałej muzyki. Filharmonia Lubelska będzie gościć tego dnia wyjątkowych artystów – Dominikę Falger (skrzypce) oraz Piotra Sałajczyka (fortepian).

Dominika Falger

Artystka naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 4 lat u swojego ojca. Ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną w Poznaniu oraz Uniwersytety w Wiedniu i Grazu.

Zdobywczyni pierwszej nagrody na Konkursie im. Z. Jankego w Poznaniu, Muzyki Kameralnej w Łodzi jak również laureatka innych krajowych i międzynarodowych konkursów skrzypcowych m.in. Sarasatego (Hiszpania), Lipizera (Włochy), Brahmsa w (Austria), Wieniawskiego i Lipińskiego w Lublinie, K. Szymanowskiego w Łodzi, T. Wrońskiego w Warszawie, Konkursu Muzyki Współczesnej w Warszawie, czy K. Szymanowskiego w Zakopanem.

W swoim dorobku posiada nagrania radiowe, telewizyjne i płytowe (m.in. koncertów skrzypcowych P. Czajkowskiego, K. Lipińskiego jak również wszystkich utworów na skrzypce i orkiestrę W.A. Mozarta).

Wykłada na Uniwersytecie na Universität für Musik und darstellende Kunst, Konservatorium Wien jak również prowadzi klasy skrzypiec w szkołach muzycznych Margareten i Leopoldstadt w Wiedniu.

Zasiada w jury międzynarodowych konkursów skrzypcowych oraz prowadzi mistrzowskie kursy muzyczne we Włoszech, Austrii, Polsce i na Słowacji.

Od 1999 roku jest koncertmistrzem grupy II skrzypiec w orkiestrze Wiener Symphoniker.

Zobacz aktualne konkursy na Spotted Lublin:

Piotr Sałajczyk

Wszechstronny i kreatywny pianista, występujący jako solista oraz kameralista. W 2017 roku nominowany do Paszportu Polityki „za wrażliwość i inteligencję, z którymi podchodzi do zapominanego na naszych estradach repertuaru”.

W 2018 roku laureat „Fryderyka” oraz Nagrody Orfeusza „za wybitne kreacje wykonawcze muzyki polskiej” przyznanej przez Zarząd Główny Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków.

Artysta wiele uwagi poświęca muzyce najnowszej oraz rzadko wykonywanej. Ma na swoim koncie liczne prawykonania oraz nagrania płytowe (dla wytwórni DUX, CD Accord, Naxos, Haenssler), które zdobywały wyróżnienia w kraju i za granicą.

Szczególną pozycję w jego dyskografii zajmuje wydany w 2017 roku przez firmę DUX czteropłytowy album, na którym artysta zarejestrował wszystkie utwory fortepianowe Juliusza Zarębskiego w kolejności opusowej.

Utwory na cztery ręce zostały nagrane wraz z Marią Szwajger-Kułakowską. Jest to pierwsze kompletne nagranie wydanych kompozycji tego kompozytora.

Tematem przewodnim – muzyka polska

Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lubelskiej pod batutą Daniela Mieczkowskiego będzie towarzyszyć solistom przy wykonaniu tajemniczego i efektownego Koncertu skrzypcowego Andrzeja Nikodemowicza oraz IV Symfonii koncertującej Karola Szymanowskiego.

Nie zabraknie również odwołań do polskiej muzyki ludowej zawartych w ciekawej Małej suicie Witolda Lutosławskiego.

Bilety w cenie:

  • premium: 50,00 zł
  • normalny: 40,00 zł
  • ulgowy: 30,00 zł

Bilety na to wydarzenie dostępne są na stronie Filharmonii Lubelskiej

Wybierasz się na koncert? Koniecznie daj znać w komentarzu

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.