Houston, mamy problem! Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za pomyłkę projektantów

Budowa Dworca Metropolitalnego widoczna z wiaduktu Lubelskiego Lipca '80
Budowa Dworca Metropolitalnego widoczna z wiaduktu Lubelskiego Lipca '80 | fot. Dominik Wąsik

No to się porobiło… Zarząd Dróg i Mostów zamierzał otworzyć dziś oferty w przetargu na wykonanie przeróbki w płycie dennej budowanego Dworca Metropolitalnego, ale okazało się, że… nie wpłynęła żadna oferta. Nikt nie chce wziąć odpowiedzialności za pomyłkę projektantów.

Pomyłka projektantów może opóźnić otwarcie dworca

Zarząd Dróg i Mostów na oferty firm czekał do czwartku (8.12) do godz. 10.30. Dowiedzieliśmy się właśnie, że w przetargu na wykonanie przegłębienia pod schody ruchome w płycie fundamentowej Dworca Metropolitalnego nikt się nie zgłosił. ZDiM poinformował, że zamierzał przeznaczyć na te prace kwotę 300 tysięcy złotych. Przetarg został unieważniony ze względu na brak ofert.

„Jesteśmy dopiero po etapie otwarcia ofert, a w konsekwencji unieważnienia postępowania z uwagi na brak złożonych ofert. Stąd nie zapadły jeszcze decyzje co do dalszego toku tego postępowania” – mówi Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Przypomnijmy, że projektanci Dworca Metropolitalnego nie uwzględnili w finalnym projekcie, który dostał Budimex, miejsca pod mechanizm schodów ruchomych z podziemnego parkingu do głównego holu dworca. Budimex kategorycznie nie chce podjąć tego zdania w ramach dodatkowych prac, które realizował do tej pory.

POWIĄZANE:

Główny wykonawca inwestycji – Budimex – obawia się ingerencji w płytę fundamentową budynku i ewentualnych przyszłych roszczeń gwarancyjnych. Istnieje bowiem ryzyko rozszczelnienia konstrukcji i dostania się wód gruntowych. Miasto wymagało, by wykonawca pogłębień pod mechanizm schodów udzielił od 3 do 5 lat gwarancji.

Problem ze znalezieniem odpowiedniej firmy może przyczynić się do wydłużenia terminu zakończenia prac. Warto wspomnieć, że Budimex w listopadzie złożył formalny wniosek o zmianę terminu realizacji inwestycji do końca przyszłego roku.

CZYTAJ WIĘCEJ:

11 komentarzy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
 1. Co w tym dziwnego? Im większa kasa tym mniejsza odpowiedzialność. Projektanci niech sprzedają swoj wille i mercedesy i płacą.

 2. Budimex nie chce a szuka jelenia za 300 tys który się tego podejmie. Potem jak coś będzie nie tak a będzie na pewno będą mieli czyste rączki . Moim zdaniem ci mgr inż ….. Odbierali projekt powinni ponieść sami koszty

 3. Winnych ukarać, a schody ruchome można sobie odpuścić, bardziej przydałoby się przejście podziemne między obydwoma dworcami…

 4. Przyjmując do realizacji projekt obejmujący montaż schodów problemu nie widzieli to niech teraz montują. Jak nie potrafili przeanalizować projektu przed podpisaniem umowy to teraz robią albo płacą kary za niewywiązanie się. Wiedzieli, że mają tam być schody więc to ich wina, że zrobili źle płytę.

 5. Sorry Gregory jeżeli w projekcie nie uwzględniono schodów ruchomych nie ma problemu bo tak właśnie miało być a jeżeli były WYRAŹNIE zaznaczone no to niech kombinują jak upchać te schody ci co ten dworzec budują skoro o czymś zapomnieli

 6. …ten dworzec potrzebny jest temu miastu jak zającowi na ch…u dzwonek na polowaniu…kolejne trofeum trafnych inwestycji na kredyt miłościwie panującego prezydenta…po niezwykle rentownym lotnisku…równie rentownym stadionie, multimedialnej fasadzie i ostatnio pancernej szybie w chodniku na Kakowskim Przedmieściu…. a to dopiero wierzchołek tej górki!!

 7. A nie można zrobić windy? To chyba prostsze i mniej kosztowne od ruchomych schodów, a strop i tak trzeba kuć.

 8. Jak nie mozna sie „wkopac” to moze da sie „nadbudowac”. Wyjdzie moze smiesznie ale po wrzuceniu na fb turysci beda przyjezdzali zobaczyc taki twor.
  Zawsze jest jakies wykscie awaryje😁

 9. Ale ten Budimex pierdzieli się z tą budową dróg i tego dworca, ale co się dziwić jak tam jeden pracuje a reszta stoi lub się przygląda, a kasa leci. Może niech miasto wybierze się tam na kontrolę, bo oni nigdy tego nie skończą.

 10. Wybór tego miejsca na Dworzec Metropolitalny to dopiero kuriozum, Kolejna chory pomysł włodarzy. Podobnie bzdurny, jak w przypadku kolegów partyjnych w Łodzi. No to powodzenia z nietrafioną „inwestycją”.