Gdzie jest burza? Alert RCB dla województwa lubelskiego. Burze, ulewy i grad

kulki gradu na dłoni
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozsyła Alert RCB na terenie województwa lubelskiego. W środę 28.07 i w nocy mogą wystąpić burze z ulewami i gradem.

Aktualizacja:
► Podtopienia, porywy wiatru do 90 km/h i grad. Najbliższe godziny mogą być niebezpieczne

Alert RCB 28.07.2021

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia przed burzami z gradem, które mogą wystąpić w środę i w nocy ze środy na czwartek na terenie całego województwa lubelskiego. Synoptycy zastrzegają, że ostrzeżenie może być zaktualizowane do drugiego stopnia.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 90 km/h. Miejscami grad” – mówi Ilona Bazyluk z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

W nocy burze mogą występować na przeważającym obszarze kraju. We wschodniej połowie kraju oraz na Górnym Śląsku i w centrum lokalnie w rejonach burz można spodziewać się sum opadów burzowych do 50 mm, opadów gradu oraz porywów wiatru do 100 km/h.

„Najsilniejsze zjawiska konwekcyjne prognozowane są na początek nocy, później burze będą słabnąć, jednak na wschodzie i w centrum kraju oraz w województwach śląskim, małopolskim burze mogą występować do rana” – zastrzegają synoptycy IMGW.

W związku z prognozowanymi niebezpiecznymi zjawiskami Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozpoczęło rozsyłanie wiadomości sms Alert RCB do mieszkańców województwa lubelskiego.

„Uwaga! Dziś i w nocy (28/29.07) burze, silny wiatr, ulewny deszcz i grad. Możliwe przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz rzeczy, które może porwać wiatr” – czytamy w wiadomości Alert RCB.

Denerwują Cię wiadomości od Alert RCB i nie wiesz, jak z nich zrezygnować? Sprawdź nasz poradnik: Jak zablokować wiadomości SMS od Alert RCB?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.