Podtopienia, porywy wiatru do 90 km/h i grad. Najbliższe godziny mogą być niebezpieczne

Wał szkwałowy
Wał szkwałowy | fot. pixabay

Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, które w najbliższych godzinach mogą wystąpić na terenie województwa lubelskiego. IMGW podniósł stopień ostrzeżenia przed burzami z gradem.

Nad województwo lubelskie nadciągają groźne burze

Środa, 28 lipca w województwie lubelskim zapowiada się dość niebezpiecznie. Wszystko przez front atmosferyczny, jaki ma przetoczyć się przez Lubelszczyznę. Polscy Łowcy Burz ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi.

„Największe ryzyko wystąpienia silnych burz prognozujemy m.in. w woj. świętokrzyskim, lubelskim i częściowo w podkarpackim oraz mazowieckim, gdzie zostaje wydany stopień 2. zagrożenia” – czytamy w komunikacie Polskich Łowców Burz.

Głównym zagrożeniem podczas burz mają być bardzo silne opady deszczu powodujące podtopienia (do 40-60 mm), silne porywy wiatru (o prędkości do ok. 90 km/h) oraz duży grad, do 3-5 cm w średnicy. Nie można wykluczyć również rozwoju trąb powietrznych.

„Burze, zwłaszcza we wschodniej części kraju, mogą trwać do późnych godzin nocnych, a nawet do godzin porannych” – ostrzegają Polscy Łowcy Burz.

Przed silnymi burzami ostrzegają również synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, którzy podnieśli stopień ostrzeżenia przed burzami dla województwa lubelskiego. Teraz w naszym regionie obowiązuje ostrzeżenie 2. stopnia.

„Prognozowane są burze, którym miejscami będą towarzyszyć opady deszczu od 20 mm do 30 mm, lokalnie do 40 mm oraz porywy wiatru do 100 km/h. Miejscami grad” – mówi Piotr Mańczak z Centralnego Biura Prognoz Meteorologicznych.

Przypomnijmy, że przed południem Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało Alert RCB na terenie całego województwa lubelskiego. Więcej: Gdzie jest burza? Alert RCB dla województwa lubelskiego. Burze, ulewy i grad

Źródło: Polscy Łowcy Burz, IMGW

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.