Fontanna na pl. Litewskim uruchomiona po zimie. Już pierwszego dnia dzieci nie omieszkały się w niej zmoczyć

Dzieci biegające po fontannie na pl. Litewskim
Dzieci biegające po fontannie na pl. Litewskim | fot. Dominik Wąsik, Jacek Adamczyk

Po ponad pół roku przerwy, fontanna na Placu Litewskim znów spłynęła wodą. Jedna z atrakcji turystycznych Lublina będzie funkcjonować do końca września. Już pierwszego dnia dzieci nie omieszkały się w niej zmoczyć.

Wiosenne uruchomienie fontanny na Placu Litewskim

Zespół fontann budzi się po zimowej przerwie. Rozpoczęły się prace związane z uruchomieniem fontanny multimedialnej na Placu Litewskim, sprawdzane są wszystkie elementy i w razie potrzeby wymieniane. Cały kompleks złożony jest z dziewięciu wodotrysków – siedmiu zdrojów w części deptaka, fontanny spiralnej oraz głównej, multimedialnej, wyposażonej w 227 dysz. Fontanna składa się także z 319 reflektorów, które tworzą wielobarwne sekwencje.

Pierwsze uruchomienie fontanny na Placu Litewskim
Pierwsze uruchomienie fontanny na Placu Litewskim | fot. Miasto Lublin

Z początkiem maja na Plac Litewski wrócą również pokazy multimedialne. Do chwili obecnej powstało 10 pokazów, które można oglądać od maja do września, co weekend, w piątki i soboty wieczorem. Specjalne pokazy powstały m.in. na okoliczność obchodów 450 rocznicy Unii Lubelskiej, 700-lecia Miasta Lublin czy 100-lecia Odzyskania Niepodległości.

Pierwsza zabawa w wodzie zaliczona

W czwartek (04.04) uruchomiono główną fontannę na Placu Litewskim. To wydarzenie przyciągnęło sporą ilość osób, które przechodząc obok, postanowiły na chwilę się zatrzymać i zrobić pamiątkowe zdjęcie. Tryskająca fontanna przyciągnęła również dzieci, które nie omieszkały, mimo niekorzystnej pogody, zmoczyć się w wodzie i pobiegać pomiędzy strumieniami wody.

Dzieci biegające pomiędzy strumieniami wody w fontannie na Placu Litewskim
Dzieci biegające pomiędzy strumieniami wody w fontannie na Placu Litewskim | fot. Jacek Adamczyk

Przypomnijmy, że obieg wody w fontannie jest zamknięty, woda rzadko jest wymieniana, a dodatkowym źródłem jej zanieczyszczenia bywają zwierzęta (np. gołębie, psy), a także bezdomni. Nawet jeśli woda w fontannie jest przejrzysta, nie świadczy to wcale o jej czystości. Ten temat poruszaliśmy już w jednym z naszych materiałów (link poniżej).

Szczegóły: Zrobiło się ciepło, dzieci szukają ochłody w fontannach na pl. Litewskim. Kąpią się tam też gołębie i… bezdomni

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.