Zrobiło się ciepło, dzieci szukają ochłody w fontannach na pl. Litewskim. Kąpią się tam też gołębie i… bezdomni

Kąpiel w fontannie na placu Litewskim
Kąpiel w fontannie na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Kiedy tylko rozpoczynają się upały, miejskie fontanny na placu Litewskim w Lublinie zaczynają pełnić funkcję placów zabaw. Niestety, w tej samej wodzie myją się bezdomni, ochłody szukają także psy oraz gołębie.

Kąpiel w fontannie na placu Litewskim Lublin

Co roku temat kąpieli w fontannach na placu Litewskim w Lublinie wraca jak bumerang. W upalny dzień miejskie fontanny kuszą ochłodą. Fontanny są elementem architektury, a nie miejscami przeznaczonymi do kąpieli. Na pozór niewinna zabawa może się więc dla dziecka skończyć poważnymi problemami.

Obieg wody w fontannach jest zamknięty, woda rzadko jest wymieniana, a dodatkowym źródłem jej zanieczyszczenia bywają zwierzęta (np. gołębie, psy), a także bezdomni. Nawet jeśli woda w fontannie jest przejrzysta, nie świadczy to wcale o jej czystości.

Kąpiel gołębi w fontannie na placu Litewskim
Kąpiel gołębi w fontannie na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Woda w fontannach często jest siedliskiem niebezpiecznych dla zdrowia drobnoustrojów typu: gronkowce, bakterie z rodzaju Legionella i Salmonella, a także coli typu fekalnego, namnażających się zwłaszcza w upalne dni. Jej jakość nie podlega systematycznej kontroli laboratoryjnej.

Kąpiel lub zabawa w fontannie, picie wody bądź przebywanie w pobliżu wytwarzanego przez nią aerozolu może prowadzić do zakażeń skórnych, pokarmowych (wymioty, biegunki) oraz oddechowych (legioneloza, gorączka Pontiac).

„Fontanny stanowią przede wszystkim dekoracyjne elementy architektury miejskiej, a ich głównym celem jest schładzanie przestrzeni miejskiej. Także fontanna na placu Litewskim nie jest miejscem, które jest przeznaczone do kąpieli. Nie jest również dozwolone rozbieranie się oraz mycie w fontannie” – przypomina Monika Głazik z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

„Fontanna na pl. Litewskim ma służyć mieszkańcom, stąd w jej części została zaprojektowana forma zapewniająca możliwość wejścia do wody – jest to tzw. pluskowisko. W niecce północnej fontanny głównej również można brodzić w celu ochłodzenia się, znajdują się tam schodki umożliwiające wejście. Nie może to jednak przyjmować formy kąpieli czy mycia się” – podkreśla Monika Głazik.

Dziecko pływające w miejskiej fontannie na placu Litewskim
Dziecko pływające w miejskiej fontannie na placu Litewskim | fot. Dominik Wąsik

Straż miejska grozi mandatami

„Dozwolone jest brodzenie w wodzie w części do tego przeznaczonej. Mówimy tutaj o dolnej części fontanny. Nie wolno wchodzić do górnej niecki oraz części fontanny ogrodzonej takim metalowym płotem w kształcie liści” – mówi Robert Gogola, rzecznik Straży Miejskiej w Lublinie.

Strażnicy miejscy nie mogą wprawdzie wystawić mandatu za kąpiel w fontannie, ale za zakłócanie porządku już tak. W przypadku niezastosowania się do przepisów osoby te muszą się liczyć z konsekwencjami w postaci mandatu karnego, który może wynieść od 20 do 500 złotych.

Strażnicy miejscy w 2021 roku wystawili łącznie 77 mandatów. W tym roku już 12.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.