Europejski Tydzień Mobilności Lublin 2022: zwiedzanie zajezdni, darmowe przejazdy [PROGRAM, ATRAKCJE]

Autobus komunikacji miejskiej
Autobus komunikacji miejskiej | fot. Dominik Wąsik

Zwiedzanie zajezdni MPK Lublin, darmowe przejazdy dla kierowców, którzy przesiądą się do komunikacji miejskiej czy lekcje edukacyjne dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje zbliżającego się Europejskiego Tygodnia Mobilności 2022 w Lublinie.

Europejski Tydzień Mobilności 2022

Europejski Tydzień Mobilności (dawniej: Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu) to coroczna inicjatywa Komisji Europejskiej, mającą na celu zachęcenie mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania.

„W tym roku czas na zmiany. Decyzją Komisji Europejskiej zmienia się nazwa kampanii na Europejski Tydzień Mobilności, a przedsięwzięcie zyska także stały slogan Mix & Move – Przesiadaj się i jedź, którego zadaniem będzie promowanie marki ETM pod jednolitym hasłem przez kilka kolejnych lat” – mówi Grzegorz Malec, dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Europejski Tydzień Mobilności organizowany jest co roku od 16 do 22 września, a jego zwieńczeniem jest Dzień bez Samochodu. Jego celem jest rozpowszechnianie wiedzy oraz znaczenia zrównoważonego transportu.

Kampania zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r. zachęca mieszkańców miast do zmiany niekorzystnych dla zdrowia przyzwyczajeń i wybrania alternatywnych, ekologicznych środków podróżowania: chodzenia pieszo, jazdy na rowerze, i korzystania z komunikacji miejskiej.

Tegoroczny hasło kampanii to „Mix & Move – Przesiadaj się i jedź”.

16 września zwiedzanie zajezdni MPK Lublin

W piątek o godz. 10.00, 11.00 oraz 12.00 miłośnicy transportu miejskiego będą mieli okazję bezpłatnie zwiedzić zajezdnię trolejbusową, zlokalizowaną przy ul. Grygowej. Będzie to doskonała okazja do poznania „od kuchni” miejsca stacjonowania trolejbusów. Zajezdnia jest przystosowana do obsługi 100 trolejbusów oraz 25 pojazdów zaplecza technicznego.

„Z uwagi na uruchomienie systemu autobusu elektrycznego w Lublinie i lokalizację urządzeń do jego ładowania na terenie zajezdni, uczestnicy będą mogli przyjrzeć się bliżej tym rozwiązaniom i obejrzeć dostarczone przez firmę Solaris autobusy elektryczne” – mówi Monika Fisz z Zarządu Transportu Miejskiego w Lublinie.

Dojazd na zajezdnię oraz powrót zapewni bezpłatna linia „Zajezdnia”. Autobus będzie odjeżdżał z przystanku Plac Wolności 01 o godzinie 9:35, 10:35, 11:35 i nie będzie zatrzymywał się na przystankach pośrednich. Po zakończeniu zwiedzania autobus odwiezie uczestników na przystanek Plac Wolności 01.

Uczestnictwo w zwiedzaniu zajezdni wymaga wcześniejszej rezerwacji. Informacje i zapisy pod nr telefonu: 81 466 29 43 – od poniedziałku do piątku w godz. 08.00-15.00. Z informacji przekazanych przez ZTM wynika, że pozostały ostatnie wolne miejsca.

17 września przejazd autobusem Gutek

Autobus Gutek będzie odjeżdżać z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 14:00, 15:00 oraz 16:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – al. Tysiąclecia – Ruska – Biernackiego – Prusa – Dolna 3 Maja – 3 Maja – Krakowskie Przedmieście – Al. Racławickie – al. Kraśnicka – Zana – Bohaterów Monte Cassino – Armii Krajowej – Jana Pawła II – Filaretów – Głęboka – Narutowicza – Bernardyńska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Przejazd autobusem Gutek będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Nie ma rezerwacji miejsc.

18 września przejazd trolejbusem Skoda

Trolejbus Skoda będzie odjeżdżać z przystanku Brama Krakowska 03 na ul. Lubartowskiej o godzinach: 14:00, 15:00 oraz 16:00 i kursować będą poniższymi ulicami:

Lubartowska (Brama Krakowska 03) – Obywatelska – Chodźki (pętla Chodźki-szpital) – Chodźki – Obywatelska – Unicka – Podzamcze – al. Unii Lubelskiej – Fabryczna – Droga Męczenników Majdanka (pętla Majdanek) – Droga Męczenników Majdanka – Fabryczna – al. Unii Lubelskiej – Zamojska – Wyszyńskiego – Królewska – Lubartowska (Brama Krakowska 03)

Przejazd trolejbusem Skoda będzie bezpłatny dla wszystkich zainteresowanych. Nie ma rezerwacji miejsc.

20 września lekcje edukacyjne „Bezpieczny Pasażer”

W godz. 9.00-15.00 odbędą się lekcje pod hasłem „Bezpieczny pasażer”, czyli pogadanki z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej oraz ruchu drogowego, rowerowego.

W godz. 09:00-15:00, przed trolejbusem ustawionym w pobliżu Miasteczka Ruchu Drogowego przy Al. Zygmuntowskich w Lublinie, ZTM razem z MPK prowadzić będzie atrakcyjne lekcje edukacyjne z zakresu bezpiecznego korzystania z komunikacji miejskiej.

W godz. 09:00-15:00, policjanci z Wydział Ruchu Drogowego KMP w Lublinie, przeprowadzą, w ramach akcji profilaktycznej, zajęcia teoretyczne i praktyczne w zakresie edukacji rowerowej, głównie bezpiecznego poruszania się po drogach na rowerze.

Na zajęcia w ramach akcji „Bezpieczny Pasażer” obowiązują zapisy pod e-mail: [email protected] Ilość grup jest organiczna, decyduje kolejność zgłoszeń. Dodatkowe informacje pod nr tel. 724 990 003 (w godz. 7:30 – 15:30).

21 września punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM

W środę w godz. 8:00-15:00 na placu Łokietka przed Ratuszem ustawiony zostanie punkt konsultacyjno-informacyjny ZTM.

22 września – Dzień bez Samochodu. Autobusem i trolejbusem bez biletu

W czwartek, 22 września podróżowanie komunikacją miejską będzie bezpłatne – nie trzeba będzie kasować wtedy biletów. Tego dnia ważny dowód rejestracyjny uprawnia do bezpłatnego przejazdu jedną osobę wszystkimi liniami komunikacji miejskiej.

Szczegóły: Dzień bez samochodu 2022 – 22 września komunikacja miejska za darmo

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.