Dziury na ulicach Lublina. Drogowcy nie nadążają z łataniem ubytków

roboty prace drogowe znak
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Dominik Wąsik

Dziura na dziurze i walające się odłamki asfaltu – tak dziś wygląda część lubelskich ulic. Za fatalny stan nawierzchni odpowiadają wahania temperatury. Dziur będzie coraz więcej.

Fatalny stan lubelskich ulic

Padał śnieg, było ślisko, więc wszystkie dziury zakryte były białym puchem. Teraz, wraz z odwilżą widzimy, w jak fatalnym stanie są lubelskie drogi, gdzie dziury „wyrastają” jak grzyby po deszczu.

Powodem pojawiania się dziur jest pogoda. Naprzemienne pojawiające się temperatury poniżej i powyżej zera oraz opady powodują wsiąkanie i zamarzanie wody w jezdni, a przez to degradację.

Każdego dnia na ulice Lublina wyjeżdżają ekipy drogowców, którzy walczą z ubytkami w nawierzchniach ulic. Obecnie prowadzone są doraźne naprawy jezdni polegające na wypełnianiu ubytków masą mineralno-bitumiczną w technologii „na zimno”.

Metoda ta ma charakter doraźny, dlatego tak zabezpieczone wykruszenie, już w okresie wiosennym, zostanie naprawione asfaltem lanym lub przy użyciu mieszanek mineralno-asfaltowych.

W pierwszej kolejności prace remontowe obejmują miejsca, które stanowią niebezpieczeństwo dla pieszych, np. dziury i zapadnięcia chodników.

Znak „Uwaga ubytki” i ograniczenie prędkości

Z uwagi na występujące na niektórych jezdniach ubytki, na kilku lubelskich ulicach w ostatnim czasie pojawiło się oznakowanie „Uwaga ubytki” wraz z ograniczeniem prędkości do 30 km/h.

„Takie działanie ma na celu przede wszystkim zapewnić bezpieczeństwo kierowców i zminimalizować wpływ ubytków na odbywający się po nich ruch pojazdów” – tłumaczy Justyna Góźdź z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Ograniczenie prędkości ze względu na ubytki w jezdniach wprowadzono na poniższych ulicach:

– Nadbystrzycka (od Głębokiej do Zana)
– Głęboka (od Narutowicza do Wileńskiej)
– Sowińskiego (od Głębokiej do Radziszewskiego)
– Zana (od Nadbystrzyckiej do Wileńskiej)
– Mościckiego
Witosa (od Hutniczej do granic miasta),
– Kunickiego (od Wyścigowej do Staffa),
– Zorza (cały odcinek),
– Chemicznej (od Grenadierów do Krańcowej)
– Graffa (od Tysiąclecia do Mełgiewskiej).

Kiedy drogowcy przystąpią do naprawy ubytków na tych ulicach? – „Naprawy nawierzchni w zakresie występujących ubytków będą realizowane sukcesywnie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych” – informuje Justyna Góźdź.

Ubytki w jezdniach można zgłaszać pod numery telefonów: (81) 466 57 81, (81) 466 57 82, (81) 466 57 83.

Tylko w 2020 roku na roboty związane z wypełnieniem ubytków w jezdniach o nawierzchni bitumicznej wydano łącznie 750 tys. zł. Koszt dotychczas wykonanych prac (od początku 2021 roku) to około 222 tys. zł.

Które ulice wymagają pilnej interwencji? Dajcie znać w komentarzu poniżej ?

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Ubytek pojawił się na al. Solidarności przed estakadą w kierunku Warszawy