Dziś wzmożone kontrole policji na drogach. Od rana trwa akcja „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”

Radiowóz policji przy ulicy
Radiowóz policji przy ulicy | fot. Dominik Wąsik

W środę na ulicach Lublina i drogach regionu policjanci ruchu drogowego przeprowadzają wzmożone działania pn. „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Posypią się mandaty.

Akcja policji na drogach środa 28 września

„Nieuchronieni uczestnicy ruchu drogowego” to działania kontrolno-prewencyjne, które mają na celu zwiększenie bezpieczeństwa tych uczestników ruchu drogowego, którzy podczas wypadków są szczególnie narażeni na tragiczne konsekwencje.

Najwięcej wypadków i ofiar wśród pieszych powodują kierujący pojazdami. Ich główną przyczyną jest nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu na przejściu. Stąd też podczas prowadzonych działań nadzorem zostaną objęte m.in. przejścia dla pieszych, gdzie dochodziło do potrąceń.

Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego to także rowerzyści i kierujący hulajnogami elektrycznymi. Do większości wypadków, w których zostali poszkodowani, przyczyniają się inni użytkownicy dróg. W znacznej mierze wypadki te powstają z powodu nieustąpienia pierwszeństwa przejazdu oraz nieprawidłowego przejeżdżania przez drogę dla rowerów.

Nowy taryfikator punktów karnych

Za naruszenie przepisów polegające na nieustąpieniu pierwszeństwa pieszemu wchodzącemu na przejście bądź znajdującemu się na nim można otrzymać mandat karny wynoszący pierwszy raz: 1 500 złotych, przy popełnieniu ponownie tego wykroczenia w warunkach recydywy: 3 000 złotych, podobnie jak w przypadku wyprzedzania na przejściu lub bezpośrednio przed nim. Każde z tych wykroczeń oznacza też dopisanie do konta kierowcy 15 punktów karnych.

Zobacz także: Nowe stawki mandatów i nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany dla kierowców od 17 września

Niewłaściwe zachowania pieszych także przyczyniają się do niebezpiecznych sytuacji na drodze. Mowa głównie o nieostrożnym wejściu na jezdnię, przechodzeniu przez jezdnię przy czerwonym świetle, wtargnięciu zza pojazdu, rozproszeniu uwagi.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.