Nowe stawki mandatów i nowy taryfikator punktów karnych. Zmiany dla kierowców od 17 września

Jakie zmiany od 17 września dla kierowców?
Jakie zmiany od 17 września dla kierowców? | fot. Dominik Wąsik

Mandaty dla kierowców ostro w górę. Od 17 września zacznie obowiązywać nowy taryfikator punktów karnych. Od tego dnia obowiązywać będą też nowe stawki mandatów. Postanowiliśmy przyjrzeć się zmianom w przepisach.

Zmiany dla kierowców od 17 września

Od 17 września ma zacząć obowiązywać rozporządzenie MSWiA w sprawie ewidencji kierujących pojazdami naruszających przepisy ruchu drogowego. Tego dnia wejdą w życie nowe stawki mandatów dla kierowców i nowy taryfikator punktów karnych.

100 procent wzrosną stawki mandatów karnych za przekroczenie prędkości, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych, czy nieustępowanie pieszym na przejściach. Za wykroczenia drogowe kierowcy będą dostawać także więcej punktów karnych – maksymalny limit nadal wynosi 24 punkty (dla kierowców mających prawko do roku czasu – 20 punktów). Od 17 września wzrośnie ilość punktów, które jednorazowo może otrzymać kierowca za szereg wykroczeń – z 10 do 15.

Za co można dostać 15 punktów karnych?

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji chce, by kierowcy dostawali więcej punktów karnych m.in za przekroczenie prędkości czy jazdę po alkoholu. Punkty karne mają być naliczane za najmniejsze nawet przekroczenie dozwolonej prędkościponiżej 10 km/h, a za przekroczenie prędkości od 31 do 40 km/h kierujący dostanie aż 9 punktów karnych. 15 punktów karnych będzie można dostać omijanie zapór kolejowych i za jazdę autostradą pod prąd. Taka sama kara została przewidziana za nieudzielenie pomocy ofierze wypadku.

15 punktów przewidziane jest też za niedostosowanie się do sygnałów świetlnych, sygnałów i poleceń podawanych przez osoby uprawnione do kierowania ruchem drogowym. Kierowca otrzyma też 15 pkt za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych albo wchodzącemu na to przejście.

Nowe stawki mandatów od 17 września

Od 17 września wejdą także w życie przepisy dotyczące tzw. recydywy, w tym podwójne stawki mandatów za przekroczenie prędkości. Zlikwidowane zostaną szkolenia dla kierowców naruszających przepisy ruchu drogowego, które umożliwiają zniwelowanie liczby punktów karnych.

Wprowadzony zostanie również mechanizm uzależniający usunięcie punktów karnych za naruszenie przepisów ruchu drogowego od uregulowania mandatu. Dodatkowo punkty będą kasowane dopiero po upływie 2 lat od dnia zapłaty grzywny.

WYBRANE PRZEKROCZENIA PRĘDKOŚCI:

 • 31 – 40 km, zapłacimy 1,6 tys. zł;
 • 41 – 50 km, zapłacimy 2 tys. zł;
 • 51 – 60 km, zapłacimy 3 tys. zł;
 • 61 – 70 km, zapłacimy 4 tys. zł;
 • 71 km i więcej, zapłacimy 5 tys. zł.

WYBRANE WYKROCZENIA:

 • Nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł;
 • Złamanie zakazu wyprzedzania – 1 000 zł, recydywa: 2 000 zł;
 • Wyprzedzanie na przejściu lub przed nim – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł;
 • Niezachowanie ostrożności i spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym z następstwem w postaci poszkodowanego pieszego, rowerzysty itp. – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł;
 • Omijanie pojazdu, który zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu – 1 500 zł, recydywa: 3 000 zł;
 • Wjeżdżanie na torowisko przy zaporach, które są opuszczane, opuszczone lub nie skończyło się ich podnoszenie – 2 000 zł, recydywa: 4 000 zł;
 • Wjazd na przejazd kolejowy przy czerwonym świetle sygnalizatora lub jeżeli po drugiej stronie nie ma miejsca do kontynuowania jazdy – 2 000 zł, recydywa: 4 000 zł;
 • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie po spożyciu alkoholu lub innego, podobnie działającego środka – 2 500 zł, recydywa: 5 000 zł.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.