Dziś posadzą nowego "baobaba" na pl. Litewskim

DSC06026

W poniedziałek punktualnie o godz. 13 na pl. Litewskim zostanie posadzone nowe drzewko. Wraz z nasadzeniem drzewa, pod powierzchnią placu umieszczona zostanie kapsuła czasu.

 

Zgodnie z decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków na Placu Litewskim zostanie nasadzona kolejna, po baobabie, topola czarna. Przypomnijmy, że jedną z propozycji nowej sadzonki na pl. Litewski był dąb, lecz to wojewódzki konserwator zabytków zdecydował, że może tu rosnąć tylko topola czarna.

 

Sadzonka dębu, która miała znaleźć się na pl. Litewskim została posadzona w okolicy mostu 700-lecia. Drzewo ma około 4 metry wysokości i około 70 cm obwodu pnia. Zostało dostarczone przez tą samą szkółkę, która dostarczyła topolę czarną, która dziś zostanie posadzona na pl. Litewskim.

 

– Jest to okaz o wymiarach 35-40 cm obwodu pnia, drzewo będzie objęte roczną gwarancją i roczną pielęgnacją, która będzie prowadzona przez wykonawce prac – informuje Beata Krzyżanowska, rzecznik prezydenta Lublina. Dodaje, że topola czarna jest jednym z najszybciej rosnących drzew w polskich warunkach.

 

Oprócz drzewa, w tym miejscu znajdzie się jeszcze jedna rzecz. Mowa tu o kapsule czasu, która zostanie zakopana głęboko pod ziemią. Znajdą się w niej m.in. dokumenty miasta, gazety, pamiątki oraz życzenia od obecnych mieszkańców. Przy drzewie pojawi się tablica z informacją o zakopanej kapsule czasu oraz wskazówką, by nie wydobywać jej przed 2117 rokiem.

 

Drzewo ma być posadzone dziś o godz. 13.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Szacun dla konserwatora zabytków że zdecydował o tej topoli.
    Moim skromnym zdaniem przy tym drzewie oprócz tablicy o kapsule czasu powinna stanąć druga dlaczego w centrum miasta została posadzona pierwsz topola i dlaczego akurat czarna. Historia jest ciekawa.;)