Dom z piwnicą czy bez? Poradnik

drzwni i okno w kolorze niebieskim w domu, kwiat w doniczce
fot. Materiał klienta

Jesteś na etapie planowania wymarzonego domu i zastanawiasz się, czy budować dom z piwnicą, czy bez? Domy z podpiwniczeniem mają wiele zalet, ale również kilka wad. W tym artykule spróbujemy rozważyć argumenty przemawiające za i przeciw poszczególnym wariantom.

Dom z piwnicą – kluczowe korzyści

Interesuje Cię budowa domów w Lublinie od a do z? Możliwe, że nieraz zastanawiałeś się, czy wybrać dom z podpiwniczeniem, czy bez. Domy piwnicą ma wiele zalet. Piwnica to przede wszystkim dodatkowa przestrzeń do przechowania przetworów, narzędzi, sezonowych ubrań czy sprzętu domowego. Decydując się na takie rozwiązanie, możesz zaoszczędzić sporo miejsca w głównej części domu, zwłaszcza jeśli dysponujesz małym metrażem.

Piwnica to także doskonałe pomieszczenie gospodarcze, zwłaszcza dla miłośników majsterkowania. Jeśli interesujesz się pracą w drewnie, możesz stworzyć dla siebie mini pracownię stolarską. Lubisz naprawiać samochody? To właśnie w piwnicy umieścisz skrzynki z narzędziami, które są niezbędne do serwisowania aut. A może marzy Ci się domowa siłownia w piwnicy lub przestronne biuro do pracy zdalnej? To wszystko jest możliwe do zaaranżowania!

Budowa domu z podpiwniczeniem to realne korzyści finansowe w przypadku ewentualnej sprzedaży nieruchomości. Cena rynkowa domu z piwnicą jest wyższa w porównaniu z ceną za dom, który nie posiada piwnicy. Taki dom łatwiej też sprzedać.

Minusy budowy domu z podpiwniczeniem

Koszt budowy piwnicy to kolejny wydatek i to niemały. To chyba jedna z głównych wad tego rozwiązania. Szacuje się, że koszt budowy piwnicy stanowi od 15% do nawet 30% całych poniesionych nakładów na wzniesienie nieruchomości. Co istotne budowa domu bez piwnicy posuwa się znacznie szybciej. Domy bez piwnicy nie wymagają również izolowania ścian zewnętrznych bądź dodatkowego ocieplenia. To przekłada się na realne korzyści finansowe. W przypadku budowy piwnicy musisz dobrze przemyśleć, z czego będą wykonane ściany i podłogi oraz zapewnić tym elementom odpowiednią izolację przed wilgocią.

Nie każde warunki gruntowe pozwalają na w miarę bezpieczną i bezproblemową realizację podpiwniczenia. Szczególnie tyczy się to gleb o podwyższonej wilgotności gruntu. Stały bądź okresowy wysoki poziom wód gruntowych może doprowadzić do powstawania wilgoci w piwnicy i jej szybszego niszczenia.

Wreszcie należy pamiętać, że piwnica to dodatkowe miejsce, o które należy systematycznie dbać. Mycie okien, sprzątanie, okresowe renowacje – to wszystko wymaga czasu, chęci, a także nakładów finansowych, co w przypadku prowadzenia dużego remontu może okazać się kłopotliwe.

Jak sam widzisz, dom z podpiwniczeniem ma zarówno swoje wady jak i zalety. Coraz popularniejszą alternatywą dla piwnicy stają się pomieszczenia gospodarcze w domu, takie jak pralnie, schowki pod schodami, spiżarnie czy garderoby. Dysponując dużą działką, możesz zdecydować się na budowę rozbudowanego garażu, domku narzędziowego czy piwniczki zakopanej w ziemi. To miejsce zagospodarujesz wedle swoich potrzeb.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.