Żółty pył od kilku dni pokrywa karoserie samochodów, parapety, chodniki oraz inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Co to jest i skąd się bierze żółty pył?
Żółty pył na samochodzie – co to takiego?
Wiele osób w ostatnich dniach ze zdziwieniem i wściekłością ogląda swoje samochody, które są zaparkowane pod gołym niebem. Widać na nich żółty pył, który brudzi ich karoserie i szyby. Myjnie samochodowe od kilku dni przeżywają oblężenie. Żółty pył na samochodach to niekoniecznie piasek znad Sahary (Saharyjski pył), który co roku pojawia się w Polsce.
Żółty pył pokrywający wszystko, co nie porusza się, to pyłek sosny. Sosny wytwarzają duże (bardzo duże) ilości żółtego pyłku każdej wiosny, aby zapewnić zapłodnienie nasion i przetrwanie gatunku. Być może nie wiesz o tym, ale sosny mają zarówno szyszki męskie, jak i żeńskie. Męskie szyszki są zwykle mniejsze i często nawet nie zauważane, ale to właśnie przez nie jest wytwarzany charakterystyczny żółty pyłek. Więc jeśli twój samochód jest pokryty żółtym nalotem, obwiniaj „mężczyznę”.
Alergia na żółty pyłek?
Teraz, jeśli twoje sezonowe alergie zaczynają się pojawiać wraz z całym pyłkiem żółtej sosny, nie obwiniaj sosny. Większość ludzi uważa, że pyłek, który widzą, jest winowajcą powodującym kichanie, ale w tym okresie pylą również inne rośliny. Pyłek sosny jest duży i ciężki i szybko spada na ziemię, dlatego wszystko pokrywa. Ponieważ szybko wypada z powietrza, a także poprzez woskową powłokę, raczej nie powoduje reakcji alergicznych. Główną przyczyną kichania są wszystkie inne rośliny, które jednocześnie produkują pyłek. Sprawdź KALENDARZ PYLENIA – MAJ.
Sosny są roślinami nie kwitnącymi. Okrytozalążkowe, czyli kwitnące drzewa, trawy i rośliny, powodują reakcje alergiczne. Chociaż ich kwiaty są małe i łatwo je przeoczyć, dęby, klony, hikory itp. Są główną przyczyną kataru siennego o tej porze roku, a nie sosny. Wierzcie lub nie, w powietrzu może być teraz 50-100 razy więcej pyłku dębu niż pyłku sosny. Jest po prostu znacznie mniejszy i mniej widoczny niż pyłek sosny. Później w ciągu roku inne rośliny kwitnące, zwłaszcza trawy, powodują katar sienny. Rzeczy nie zawsze są takie, jakie się wydają.
WASZE KOMENTARZE