Dlaczego samochody zostały pokryte tajemniczym żółtym pyłem? Co to jest i skąd się bierze?

IMG 20180419 084724
Żółty pył na samochodach | fot. Dominik Wąsik

Żółty pył od kilku dni pokrywa karoserie samochodów, parapety, chodniki oraz inne przedmioty znajdujące się w jego zasięgu. Co to jest i skąd się bierze żółty pył?

Żółty pył na samochodzie – co to takiego?

Wiele osób w ostatnich dniach ze zdziwieniem i wściekłością ogląda swoje samochody, które są zaparkowane pod gołym niebem. Widać na nich żółty pył, który brudzi ich karoserie i szyby. Myjnie samochodowe od kilku dni przeżywają oblężenie. Żółty pył na samochodach to niekoniecznie piasek znad Sahary (Saharyjski pył), który co roku pojawia się w Polsce.

Żółty pył pokrywający wszystko, co nie porusza się, to pyłek sosny. Sosny wytwarzają duże (bardzo duże) ilości żółtego pyłku każdej wiosny, aby zapewnić zapłodnienie nasion i przetrwanie gatunku. Być może nie wiesz o tym, ale sosny mają zarówno szyszki męskie, jak i żeńskie. Męskie szyszki są zwykle mniejsze i często nawet nie zauważane, ale to właśnie przez nie jest wytwarzany charakterystyczny żółty pyłek. Więc jeśli twój samochód jest pokryty żółtym nalotem, obwiniaj „mężczyznę”.

ty pyłek
Pylenie sosny – pyłek sosny | fot. Dominik Wąsik

Alergia na żółty pyłek?

Teraz, jeśli twoje sezonowe alergie zaczynają się pojawiać wraz z całym pyłkiem żółtej sosny, nie obwiniaj sosny. Większość ludzi uważa, że ​​pyłek, który widzą, jest winowajcą powodującym kichanie, ale w tym okresie pylą również inne rośliny. Pyłek sosny jest duży i ciężki i szybko spada na ziemię, dlatego wszystko pokrywa. Ponieważ szybko wypada z powietrza, a także poprzez woskową powłokę, raczej nie powoduje reakcji alergicznych. Główną przyczyną kichania są wszystkie inne rośliny, które jednocześnie produkują pyłek. Sprawdź KALENDARZ PYLENIA – MAJ.

Sosny są roślinami nie kwitnącymi. Okrytozalążkowe, czyli kwitnące drzewa, trawy i rośliny, powodują reakcje alergiczne. Chociaż ich kwiaty są małe i łatwo je przeoczyć, dęby, klony, hikory itp. Są główną przyczyną kataru siennego o tej porze roku, a nie sosny. Wierzcie lub nie, w powietrzu może być teraz 50-100 razy więcej pyłku dębu niż pyłku sosny. Jest po prostu znacznie mniejszy i mniej widoczny niż pyłek sosny. Później w ciągu roku inne rośliny kwitnące, zwłaszcza trawy, powodują katar sienny. Rzeczy nie zawsze są takie, jakie się wydają.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.