Kalendarz alergika: co pyli w maju? Jakie pyłki wywołują alergię w maju?

Pylenie sosny - pyłek sosny | fot. Dominik Wąsik

Co pyli w maju? Maj to miesiąc intensywnego kwitnienia i pylenia różnych roślin. Zobacz, jakie pyłki wywołują alergię w maju.

Kalendarz pylenia

Co pyli w maju? W maju zaczynają pylić pierwsze trawy, które będą główną przyczyną kłopotów alergicznych przez kilka kolejnych miesięcy. Za oknem jest ciepło i słonecznie, a alergicy na samą myśl o wyjściu z domu dostają gęsiej skórki.

Pylenie drzew i innych roślin jest dla nich równoznaczne z katarem, łzawiącymi i zaczerwienionymi oczami oraz innymi nieprzyjemnymi objawami alergii.

W okresie nasilonego pylenia, alergikom zaleca się unikanie miejsc, gdzie pylą drzewa wywołujące alergię. Na świeżym powietrzu najlepiej przebywać rano albo po deszczu, gdy ilość pyłku w powietrzu jest mniejsza.

Co pyli w maju?

W maju główną przyczyną alergii wziewnych są kwitnące trawy. Pylenie trawy najsilniej objawia się w drugiej połowie maja, w czerwcu i lipcu. Uczulenie na alergeny pyłku traw jest najczęstszą przyczyną pyłkowicy, czyli alergicznego zapalenia spojówek, które objawia się poprzez pieczenie spojówek, łzawienie oraz zaczerwienienie.

trawa – pyli od maja do połowy lipca,

babka – pyli od maja do września, a apogeum pylenia przypada na przełom czerwca i lipca,

dąb – pyli od kwietnia do końca maja,

sosna – pyli od początku maja do połowy czerwca

szczaw – pyli w maju, ale alergeny unoszą się jeszcze przez całe lato, nawet do połowy września,

pokrzywa – pyli od maja do sierpnia,

Alergia może przyjąć różną postać i zależności od tego, z jakim uczuleniem mamy do czynienia to takie powinno zostać podjęte leczenie. Może być to m.in. cieknący nos, zatkane zatoki, łzawiące oczy lub zaczerwienienie skóry.

Oczywiście przy zaawansowanej alergii, która powoduje zaburzenie funkcjonowania w życiu codziennym lekarz będzie sugerował terapię sterydami. Przy podejrzeniu alergii u małych dzieci wykonywane są testy alergiczne, ale dopiero po ukończeniu przez dziecko 5 lat, takie testy są testami z krwi.

Po odczytaniu wyniku lekarz będzie wiedział, z jakim alergenem ma do czynienia i jaką terapię zastosować, w ciężkich przypadkach alergii stosuje się odczulanie. Jednak pytanie, co teraz pyli jest ważne nawet przy znajomości czynnika wywołującego alergię, ponieważ łatwiej wtedy jest zaplanować dzień alergika.Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Sosna i kurz, to moje największe dwie bolączki. W domu mam wszystkie meble na nózkach czy podwieszane, aby roomba wszystko mogła ogarnąć i do tego oczyszczacz powietrza, Także jak siedzę w domu to nawet bez leków sie mogę obejść.