Saharyjski pył dotarł do Polski. W najbliższych dniach spadnie brudny deszcz

zachód słońca
Zdjęcie ilustracyjne | fot. Damian Gerhand // Spotted Lublin

Saharyjski pył właśnie dotarł nad Polskę. Pustynny pył wkrótce zacznie opadać wraz z deszczem, brudząc m.in. karoserie naszych aut lub okna mieszkań.

Według prognoz synoptyków, końcówka kwietnia przyniesie nam sporo pogodowych emocji – burza piaskowa, brudny deszcz i pył saharyjski to tylko niektóre z wymienianych przez specjalistów zjawisk. Do tego należy dodać bardzo wysoką temperaturę jak na kwiecień i początek sezonu burzowego.

Obecność saharyjskiego pyłu będziemy mogli zauważyć już w piątek, gdy nad Polskę napłynie szczególnie gorące powietrze, które niemal w całym kraju podniesie temperaturę powietrza powyżej 25 stopni, a miejscami nawet w pobliże 30 stopni w cieniu. Tego dnia wystąpią również burze, które przyniosą opady brudnego deszczu.

Zanieczyszczenie wynikające z obecności pyłu saharyjskiego doskonale będzie widać na karoseriach samochodów lub oknach mieszkań. – „Pojawiające się miejscami deszcze, połączone z burzami, będą brudzić nasze samochody, elewacje budynków i chodniki. Lepiej nie suszcie prania na świeżym powietrzu, ponieważ może ono ulec zabrudzeniu od opadającego pustynnego pyłu” – ostrzegają specjaliści z portalu Twojapogoda.pl.

W miejscach, w których pojawi się pył saharyjski, podczas zachodu będzie można obserwować czerwone, wręcz „krwawe” Słońce. Charakterystyczny, krwistoczerwony kolor Słońca podczas występowania tego zjawiska jest skutkiem załamywania się światła na cząsteczkach pyłu, które następnie odbijają się w falach o większych długościach.

Pył saharyjski da się we znaki także alergikom – kaszel, łzawiące oczy.

Burze i zamiecie piaskowe

Z powodu niedostatku opadów zaczęła wysychać wierzchnia warstwa gleby. Erozja ta przy porywistym wietrze, który panuje obecnie w całym kraju, może przybierać postać zamieci piaskowych, znanych nam z obszarów pustynnych.

„Pył unoszony jest z pól uprawnych przez silny wiatr, a następnie nawiewany na drogi. Przyczyną wietrznej aury jest kontrast ciśnienia między niżem znad Francji a wyżem znad Białorusi” – tłumaczą specjaliści z portalu TwojaPogoda.pl

Źródło: TwojaPogoda.plKomentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. a jak by ten wiater wziął tą ziemie łod somsiada i przeniósł na mojom?