Czy za 1 listopada 2023 należy się dzień wolny?

Czy za 1 listopada należy się dzień wolny
Czy za 1 listopada należy się dzień wolny | fot. Adobe Stock

Wielu z nas zastanawia się, czy za 1 listopada 2023 roku należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. To pytanie pojawia się każdego roku, kiedy zbliża się święto Wszystkich Świętych. W tym roku 1 listopada wypada w środę, co budzi wątpliwości dotyczące dodatkowego dnia wolnego. Czy przysługuje nam dzień wolny, czy nie? Przyjrzyjmy się temu bliżej, zważając na obowiązujące przepisy.

Zasady dotyczące dni wolnych od pracy

W Polsce, zasady dotyczące dni wolnych od pracy reguluje Kodeks Pracy oraz ustawy związkowe. W tych przepisach znajdziemy wytyczne odnośnie do świąt i dni wolnych, włącznie z 1 listopada, który jest jednym z ważnych świąt katolickich.

Czy za 1 listopada 2023 należy się dzień wolny?

1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zarówno pracownicy, jak i uczniowie w szkołach mają wolne.

Sprawdź szczegóły: Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy? Kto musi pracować? Wyjaśniamy

Jednak wiele osób zastanawia się, czy za 1 listopada 2023 należy się dodatkowy dzień wolny od pracy. W przypadku święta Wszystkich Świętych, dostęp do dodatkowego dnia wolnego zależy od tego, w jaki dzień tygodnia przypada 1 listopada.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, jeśli święto przypada w sobotę, to przysługuje nam dodatkowy dzień wolny od pracy. Jednak w roku 2023 1 listopada wypada w środę i za ten dzień pracownikom nie przysługuje dodatkowy dzień wolny.

Zobacz także: Czy 31 października jest wolny od pracy? Czy trzeba iść do pracy? Wyjaśniamy

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.