Czy Wszystkich Świętych jest dniem wolnym od pracy? W jaki dzień wypada w 2023 roku? Wyjaśniamy

cmentarz wszystkich świętych 1 listopada
Czy Wszystkich Świętych 1 listopada jest wolne od pracy? | fot. Dominik Wąsik

Pierwszy dzień listopada to w Polsce uroczystość Wszystkich Świętych. Czy w 2023 roku będzie dniem wolnym od pracy? Czy uczniowie muszą przychodzić wtedy do szkół? Odpowiadamy.

Uroczystość Wszystkich Świętych. Co to za święto?

Wszystkich Świętych to święto katolickie, które celebrowane jest na cześć wszystkich świętych, zarówno tych znanych, jak i tych, których nie udało się kanonizować. Dzień ten jest okazją do odwiedzenia cmentarzy, zapalenia zniczy i modlitw za zmarłych bliskich. To także czas refleksji nad przemijaniem i życiem wiecznym.

W jaki dzień wypada Wszystkich Świętych w 2023 roku?

1 listopada, czyli Wszystkich Świętych, w 2023 roku wypada w środę. Kolejnego dnia, 2 listopada są Zaduszki. W które dni nie trzeba przychodzić do pracy i szkoły?

Zobacz także: Czy 31 października jest wolny od pracy? Czy trzeba iść do pracy? Wyjaśniamy

Czy 1 listopada 2023 to dzień wolny od pracy?

1 listopada, czyli uroczystość Wszystkich Świętych to w Polsce dzień ustawowo wolny od pracy. Oznacza to, że zarówno pracownicy, jak i uczniowie w szkołach mają wolne. Taki wolny dzień należy się osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Jeśli z jakichś powodów pracownik musi być tego dnia w pracy, to pracodawca ma obowiązek „zwrócić” ten dzień w ciągu miesiąca.

Jednak nie wszyscy mają wolne 1 listopada. Istnieją zawody i branże, które pracują normalnie w tym dniu. Przykładem są służby medyczne, straż pożarna, policja oraz personel niezbędny do funkcjonowania szpitali i innych placówek opieki zdrowotnej.

Zobacz także: Czy za 1 listopada 2023 należy się dzień wolny?

Zasada ta nie dotyczy także osób zatrudnionych na umowy cywilno-prawne, a więc na umowę zlecenie lub umowę o dzieło. Pracownik na umowie zleceniu nie ma jednak obowiązku przychodzenia do pracy w dni świąteczne, za taki dzień wolny nie przysługuje mu wynagrodzenie.

Zobacz także: Czy 1 listopada sklepy są otwarte? Gdzie zakupy we Wszystkich Świętych?

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.