Czwarte mistrzostwa kraju w Aqua Lublin przeszły już do historii

mistrzostwa polski w pływaniu
fot. Bartek Syta

Wszystko dobre, co się dobrze kończy. Przez cztery dni w Mieście Sportu gościliśmy najlepszych pływaków w kraju. Drużynowe mistrzostwo obronił AZS UMCS Lublin, natomiast w klasyfikacji medalowej zwyciężył AZS AWF Katowice.

Emocjonujące kwalifikacje

Finały ostatniego dnia pływackich zmagań otworzyły zmagania pań na 100 metrów stylem dowolnym. Zuzanna Famulok po bardzo zaciętym pojedynku wywalczyła swoje pierwsze złoto na tych mistrzostwach (54.83). Po nawrocie nadrobiła straty do broniącej tytułu Kornelii Fiedkiewicz (54.95). Po brąz popłynęła zaś Aleksandra Polańska (55.67).

Na kosmiczny poziom wszedł wyścig panów, dzięki reprezentantom AZS-u AWF Katowice. To właśnie zawodnicy zespołu z Katowice zajęli pierwsze cztery miejsca, a byli to kolejno Kamil Sieradzki (48.56), Mateusz Chowaniec (48.63), Dominik Dudys (48.80) i Jakub Majerski (48.82). Każdy z nich wypełnił minimum na mistrzostwa Europy, a tej sztuki dokonali również Bartosz Piszczorowicz (48.86) i Christian Sztolcman (48.96).

Dominika Sztandera, Mistrzostwa Polski w pływaniu
Dominika Sztandera | fot. Bartek Syta

Dominika Sztandera znów potwierdziła, że nie ma sobie równych na 100 metrów stylem klasycznym (1:08.01). Kolejny medalowy wynik uzyskała Barbara Mazurkiewicz, która tym razem zgarnęła srebro (1:08.73), a po brąz sięgnęła Karolina Piechowicz (1:08.96). Mistrzowski hat-trick ustrzelił Jan Kałusowski (1:00.18), bo znów pokonał Dawida Wiekiere (1:01.26). Za nimi na podium stanął Jan Gajda, który pobił kraju 17-latków (1:02.03).

Jan Kałusowski, Mistrzostwa Polski w pływaniu
Jan Kałusowski | fot. Bartek Syta

Ogromne doświadczenie Anny Dowgiert przełożyło się na jej kolejne mistrzostwo na 50 metrów stylem motylkowym (26.54). Kolejny dzień z rzędu medalem podzieliła się Paulina Peda, która wywalczyła srebro razem z Wiktorią Piotrowską (26.71).

MKP Szczecin wzbogaciło się o kolejne dwa medale po rywalizacji panów. Zwyciężył Konrad Czerniak (23.36), a drugi ukończył wyścig jego klubowy kolega Kacper Czapla (23.53). O trzy setne sekundy wolniejszy od Czapli był Marcel Wągrowski z AZS-u Łódź, któremu przypadł brąz (23.56).

Nietypowa sytuacja na 200 metrów stylem zmiennym

Broniąca tytułu Aleksandra Knop dopłynęłą pierwsza …, ale na torze swojej rywalki. Omyłkowo wpłynęła na tor Marianny Rydyńskiej, za co została zdyskwalikowana. Tym samym złoto padło łupem Zofii Tymińskiej (2:18.07), srebro Gabrieli Herbreder (2:19.64), a brąz zdobyła wspomniana Rydyńska (2:20.27). Michał Piela znacząco poprawił się względem ubiegłorocznych mistrzostw i zaowocowało to mistrzostwem kraju (2:01.12). Po nim dopłynął Michał Poprawa (2:02.39), a trzeci Mikołaj Miłkowski (2:04.68).

Decydująca walka o mistrzostwo na 1500 metrów stylem dowolnym rozstrzygnęła się pomiędzy Klaudią Tarasiewicz a Pauliną Piechotą. Obie płynęły bardzo równo, ale na ostatniej prostej to Tarasiewicz miała więcej sił w zapasie i zdołała przyspieszyć (16:44.30). Dla Pauliny Piechoty oznaczało to srebro (16:45.71), natomiast Aleksandra Knop, która chwilę wcześniej startowała w stylu zmiennym, zdołała wywalczyć brąz (17:15.60).

Klaudia Tarasiewicz, Mistrzostwa Polski w pływaniu
Klaudia Tarasiewicz | fot. Bartek Syta

Znów walka na długim dystansie w stylu dowolnym rozstrzygnęła się pomiędzy dwoma Bartoszami. Bartosz Kapała zwycięstwo okrasił minimum na mistrzostwa Europy juniorów (8:01.18) i miał dość komfortową zaliczkę nad Bartoszem Staniszewskim (8:09.65). Filip Zaborowski tak, jak przed rokiem, zakończył z brązem (8:12.91).

Najlepsze sztafety

Pływaczki MKS-u Juvenia Wrocław ponownie najlepsze w sztafecie 4×100 metrów stylem zmiennym (4:12.69). Wrocławianki zbudowały sobie taką przewagę, że ze spokojem mogły oglądać walkę o pozostałe krążki. Ta rozstrzygnęła się pomiędzy UKS-em SMS Galicja Kraków a KU AZS-em UW. Drugie dopłynęły krakowianki (4:17.17), a z brązem skończyła stołeczna ekipa (4:17.82).

U panów najmocniejszy okazał się AZS AWF Katowice, bo dwie wystawione przez nich sztafety znalazł się na podium. Nagrodą za ich ciężką pracę by złoty (3:41.39) oraz brązowy medal (3:45.49). Pomiędzy katowickimi sztafetami uplasował się MKS Tróka Łódź (3:42.68).

Mistrzostwa Polski w pływaniu
fot. Bartek Syta

Podsumowanie Mistrzostw Polski

Po czterech dniach zmagań przyszedł czas na podsumowania. Kolejny rok z rzędu najlepszy w klasyfikacji punktowej okazał się AZS UMCS Lublin, a drugi był AZS AWF Katowice. W najlepszej trójce w tym roku zabrakło UKS-u G8 Bielany Warszawa, który tym razem ustąpił miejsca MKP Szczecin. Katowicka ekipa może świętować triumf w klasyfikacji medalowej, gdyż reprezentanci tejże drużyny wywalczyli 7 złotych, 8 srebrnych oraz 4 brązowe medale.

Tegoroczne mistrzostwa były ostatnią szansą, żeby uzyskać kwalifikację na Igrzyska Olimpijskie. Rezultat lepszy od minimum do Paryża uzyskała Adela Piskorska na 100 metrów stylem grzbietowym, a Jakub Majerski powtórzył kwalifikację na 100 metrów motylkiem. Padło także trzynaście rekordów Polski w kategoriach juniorskich.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.