Częściowe zaćmienie Słońca dzisiaj w Polsce. Nie wszystkim może być dane zobaczyć to zjawisko

Chmury na niebie mogą uniemożliwić dzisiejszą obserwację częściowego zaćmienia Słońca w Polsce
Chmury na niebie mogą uniemożliwić dzisiejszą obserwację częściowego zaćmienia Słońca w Polsce | fot. Dominik Wąsik

Poranna aura nie napawa optymizmem, by coś miało się zmienić w najbliższych godzinach. Gęste chmury zapowiadają deszcz, którego należy się spodziewać w godzinach popołudniowych. Chmury mogą uniemożliwić obserwację dzisiejszego częściowego zaćmienia Słońca w Polsce.

Częściowe zaćmienie Słońca, czyli moment, w którym Księżyc w nowiu przesunie się nieco przed tarczę słoneczną i częściowo ją zakryje, zdarza się raz na kilka lat. Dzisiaj (25.10) mniej więcej pomiędzy godzinami 11:09 a 13:36 będziemy mogli obserwować częściowe, najgłębsze od marca 2015 roku zaćmienie Słońca w Polsce. W Lublinie w czasie największego zakrycia Księżyc zasłoni ponad 50% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:16, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:25, a zjawisko zakończy się o 13:38.

Zobacz także: Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022: O której jest zaćmienie Słońca nad Polską 25.10?

Częściowe zaćmienie Słońca w Polsce: POGODA

W czasie zaćmienia Słońca Polska będzie w zasięgu układu niskiego ciśnienia, a przez Polskę powinien przemieszczać się z zachodu na wschód chłodny front atmosferyczny. Według najnowszych numerycznych prognoz pola zachmurzenia wynika, że w czasie trwania zaćmienia Słońca na przeważającym obszarze kraju zalegać będzie zachmurzenie piętra niskiego (najmniej korzystnego dla obserwatorów Słońca) Stratocumulus. Mogą być także chmury Cumulus oraz miejscami Cumulonimbus. Początkowo we wschodnich rejonach kraju, a w południe tylko na NW rejonie Polski możliwe także chmury Cirrostratus fibratus.

„Wpływ umiarkowanie ciepłej i wilgotnej masy powietrza pochodzenia polarno-morskiego, z adwekcją postępującą z zachodnich obszarów kontynentu europejskiego nie będzie jednak za bardzo sprzyjać możliwości swobodnej obserwacji z uwagi na zalegające na niebie liczne formacje chmurowe praktycznie wszelkiego możliwego piętra. Ponadto podwyższona zawartość wilgoci będzie wzmacniać potencjał do masowego rozwoju komórek opadowych, które rozsiane będą po różnych rejonach kraju, a nieco nasilona niestabilność powietrza miejscami przyczyni się do powstania rozproszonych zjawisk burzowych z ulewnym deszczem, lokalnie drobnym gradem oraz silniejszymi porywami wiatru” – prognozuje Grzegorz Zawiślak, Polish Storm Chaser.

Wypatrywania częściowego zaćmienia Słońca należy pomiędzy poszczególnymi lukami w zachmurzeniu, które w wielu rejonach będą trwać raptem chwilę (najwięcej przejaśnień i rozpogodzeń na czas zaćmienia powinno pojawić się w pasie południowym i miejscami na północy). Prognoza pogody dla Lublina nie napawa nas optymizmem, nie nie ma co liczyć na dłuższe luki w zachmurzeniu. Może się okazać, że na niebie nie zobaczymy niczego oprócz chmur. Miejmy nadzieję, że pogoda będzie dla nas bardziej łaskawa i umożliwi obserwację tego rzadkiego zjawiska astronomicznego.

POGODA: prognozowane zachmurzenie dla Lublina we wtorek 25.10 o godz. 12:00
POGODA: prognozowane zachmurzenie dla Lublina we wtorek 25.10 o godz. 12:00 | źródło: ICM

Pamiętajmy również, kto trafi na w okienko pogodowe, aby do obserwacji wyposażyć się w odpowiednie okulary zaćmieniowe ze specjalistycznymi filtrami ochraniającymi wzrok. Pod żadnym pozorem nie kierujemy wzroku nieuzbrojonym okiem bezpośrednio na Słońce, gdyż może to mieć nieodwracalne skutki zdrowotne.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.