Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022: O której jest zaćmienie Słońca nad Polską 25.10?

Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022: o której godzinie zaćmienie Słońca
Częściowe zaćmienie Słońca 25 października 2022: o której godzinie zaćmienie Słońca | fot. Adobe Stock

Częściowe zaćmienie Słońca w 2022 roku wypadnie we wtorek 25 października. O której godzinie i jak można oglądać częściowe zaćmienie Słońca? Sprawdź najważniejsze informacje o zaćmieniu Słońca nad Polską.

W najbliższy wtorek 25 października 2022 r. na południowym niebie będzie można zaobserwować rzadki spektakl: częściowe zaćmienie Słońca. Księżyc w nowiu przesunie się nieco przed tarczę słoneczną i częściowo ją zakryje.

W przeciwieństwie do superksiężyca w sierpniu 2022 nie musisz być nocną sową, aby zobaczyć zaćmienie Słońca w październiku 2022. Zaćmienie będzie można zobaczyć w całej Polsce we wczesnych godzinach południowych.

Potrwa dwie godziny i będzie można go zobaczyć w całej Polsce – jeśli pogoda będzie współpracować i żadne chmury nie zablokują widoku. W zależności od miejsca zamieszkania w Polsce, zaćmienie Słońca przez Księżyc można doświadczyć w różnym stopniu.

Ostatnie częściowe zaćmienie Słońca można było zobaczyć w czerwcu ubiegłego roku, następne wystąpi tu dopiero pod koniec marca 2025 roku. Jeśli jesteście zainteresowani spektaklem, powinniście zanotować 25 października.

O której godzinie jest zaćmienie Słońca?

Niemniej jednak istnieją wyraźne regionalne różnice w intensywności, z jaką można faktycznie obserwować częściowe zaćmienie Słońca 25 października, gdy Księżyc przesunie się przed Słońcem. Dlatego im dalej na północ lub wschód, tym lepiej można doświadczyć spektakularnego widoku. A czas zaćmienia słońca 2022 również różni się w zależności od miasta.

Zaćmienie Słońca nad Polską będzie widoczne we wtorek 25.10 od godziny 11 do 15. Najlepsze warunki do jego obserwacji wystąpią w północno-wschodniej części kraju, a najsłabsze będą w południowo-zachodniej Polsce.

W Warszawie w czasie największego zakrycia Księżyc zasłoni ponad 41% tarczy słonecznej. Zaćmienie rozpocznie się o godz. 11:13, maksymalną fazę zaobserwujemy o 12:23, a zjawisko zakończy się o 13:32. Natomiast w Lublinie zjawisko to rozpocznie się o godzinie 11:16, a zakończy o 13:38. Maksymalna faza zaćmienia wyniesie ponad 50% tarczy Słońca i będzie miała miejsce o godzinie 12:25.

Wtorkowe zaćmienie będzie najgłębszym zaćmieniem widocznym z naszego kraju od ponad siedmiu lat.

Zobacz także: Częściowe zaćmienie Słońca dzisiaj w Polsce. Nie wszystkim może być dane zobaczyć to zjawisko

Jak oglądać zaćmienie Słońca?

Warto pamiętać, że podczas obserwacji zaćmienia zaleca się szczególną ostrożność. Czy to zaćmienie słońca, czy inne obserwacje w ciągu dnia: nigdy nie patrz na Słońce bez ochrony! Nawet okulary przeciwsłoneczne nie chronią wystarczająco oczu. Można doznać poważnych obrażeń – nawet ślepoty. Zawsze używaj specjalnych okularów chroniących wzrok.

Okulary do obserwacji zaćmienia słońca służą do oglądania zjawiska gołym okiem. Powinny być one uznane za bezpieczne zgodnie z normami UE, nie mogą mieć żadnych zarysowań czy dziur. Bezpośrednie i niezabezpieczone spojrzenie na zaćmienie może w bardzo krótkim czasie uszkodzić siatkówkę.

Przez okulary nie powinno przechodzić więcej niż 0,001 procenta światła słonecznego. Nie nadają się konwencjonalne okulary przeciwsłoneczne lub gogle spawalnicze, ale także inne możliwe prowizoryczne urządzenia.

Jeśli patrzysz na słońce za pomocą teleskopu lub lornetki, na pewno potrzebujesz specjalnych filtrów, ponieważ powiększenie zwiększa również intensywność promieni. Nie wystarczy trzymać okulary ochronne przed obiektywem.

Jak fotografować zaćmienie Słońca?

Każdy, kto chce sfotografować zaćmienie słońca, powinien zachować ostrożność. Ponieważ intensywność promieni może spowodować poważne uszkodzenia aparatu i wzroku. Wyjaśniamy, jak bezpiecznie zrobić dobre zdjęcia częściowego lub całkowitego zaćmienia Słońca.

Podczas zaćmienia słońca obowiązuje zasada: nigdy nie patrz bezpośrednio na słońce, zamiast tego załóż specjalne okulary. Ta ostrożność dotyczy nie tylko ochrony wzroku, ale także aparatu. Wizjery lustrzanek, aparatów kompaktowych i mostków są bardzo czułe i mogą ulec uszkodzeniu, jeśli zostaną skierowane bezpośrednio na zaćmienie.

Wystarczy kilka sekund, by wypalić siatkówkę, bo te urządzenia działają jak teleskopy. Powodem tego jest fakt, że aparat skupia energię promieni świetlnych w punkcie ogniskowym, przez co powstają wysokie temperatury, które mogą powodować uszkodzenia.

Analogicznie do okularów do obserwacji Słońca, istnieją również specjalne filtry do aparatów. Są one używane przez profesjonalnych fotografów, aby aparat nie został uszkodzony podczas fotografowania zaćmienia słońca.

Podczas robienia zdjęć eksperci radzą używać obiektywu z zoomem i statywu. Do uchwycenia zaćmienia dobrze nadaje się na przykład teleobiektyw o ogniskowej 200 milimetrów. Niskie wartości ISO od 50 do 100 to odpowiednie ustawienia. Podobnie jak w przypadku wszystkich zdjęć słońca, krótkie czasy naświetlania są również przydatne podczas fotografowania zaćmienia Słońca. W ten sposób można również szczególnie ostro uchwycić szczegóły. Zacznij od nieco dłuższego czasu naświetlania w pierwszych fazach i skracaj go, w miarę jak Słońce będzie coraz bardziej zasłonięte. Jeśli księżyc ponownie zniknie przed słońcem, można też nieco wydłużyć czas naświetlania.

Biorąc pod uwagę swoje położenie i ewentualne chmury, trzeba nieco dostosować wartości ISO i czasy naświetlania. Jeśli zdjęcie jest prześwietlone, można temu przeciwdziałać, skracając czas naświetlania. Tylko w przypadku, gdy chmury utrudniają ekspozycję, należy pozostawić czas naświetlania systemowi automatycznemu. Autofokus nie zawsze działa niezawodnie podczas fotografowania progresji fazowej. Dlatego należy przełączyć się na „ręczne ustawianie ostrości” i wcześnie ustawić ostrość. Wskazane jest również wybranie „RAW” jako formatu pliku.

Kiedy będzie następne zaćmienie Słońca w Polsce?

Zaćmienie Słońca jest rzadkim wydarzeniem, ponieważ aby do niego doszło, musi zejść się kilka czynników. Według astronomów może wystąpić tylko podczas nowiu księżyca i wtedy, gdy księżyc znajduje się dokładnie między ziemią a słońcem. Jednak ze względu na nachylenie orbity Księżyca, przechodzi on zwykle nad lub pod Słońcem. W ciągu roku gdzieś na Ziemi występują maksymalnie dwa do czterech zaćmień Słońca.

Kolejna okazja do jego podziwiania częściowego zaćmienia Słońca w Polsce nadarzy się 29 marca 2025 r.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.