Cmentarze będą zamknięte. Sprzedawcy kwiatów i zniczy: „Co mamy zrobić z towarem?”

Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie
Cmentarz przy ul. Lipowej w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

Cmentarze w najbliższych dniach będą zamknięte – ogłosił premier Mateusz Morawiecki. Decyzja ta zaskoczyła sprzedawców zniczy i kwiatów przy cmentarzach.

Decyzję o zamknięciu cmentarzy w sobotę (31 października), niedzielę (1 listopada) i poniedziałek (2 listopada) premier Mateusz Morawiecki ogłosił w piątek. Premier swoją decyzję tłumaczył rosnącą liczbą zakażeń. Polacy późnym popołudniem wyruszyli na nekropolie, by zdążyć przed ich całkowitym zamknięciem.

Rząd tym samym zamyka cmentarze zaledwie dzień przed weekendem, w którym Polacy w całym kraju odwiedzają swoich zmarłych bliskich. Sprzedawcy handlujący kwiatami i zniczami przy nekropoliach zdążyli się już zatowarować z myślą o utargu we Wszystkich Świętych.

„Znicze uda nam się jeszcze sprzedać po Wszystkich Świętych, ale co mamy zrobić z chryzantemami, żywymi wiązankami? To wszystko pójdzie na stracenie” – mówi załamując ręce handlarz sprzedający przed cmentarzem przy ul. Lipowej w Lublinie.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy tłumnie ruszyli na cmentarze, bo od jutra będą zamknięte. „Nie ma gdzie zaparkować”

Handlowcy liczą straty, rząd obiecuje wsparcie

Premier Mateusz Morawiecki po ogłoszeniu decyzji o zamknięciu cmentarzy napisał na Twitterze, że zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców kwiatów i zniczy, którzy wykażą straty.

„W związku z decyzją dot. zamknięcia cmentarzy na najbliższe 3 dni zostanie przygotowane wsparcie dla handlowców, którzy wykażą straty z tego powodu. Szczegóły będą zaprezentowane w przyszłym tygodniu” – napisał premier Mateusz Morawiecki.

3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. Zamknęli źle, były by otwarte też źle.
    Powinni tylko wcześniej poinformować o decyzji a nie zwlekać do ostatniej chwili.

  2. Jakie zamknięte.Niektóre cmentarze podlubelskie mają furtki nadal otwarte, np. Babin, Krężnica Jara, Krężnica Okrągła, Chodel i wiele innych…