Chciał pomóc siostrze i sam wpadł w sidła oszustów na BLIKa

Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne | fot. pixabay

Zanim zdecydujesz się przekazać BLIK potrzebującej osobie, sprawdź, czy prośba o wsparcie finansowe nie jest próbą oszustwa. Przestępcy często włamują się na konta społecznościowe lub podszywają się pod znajomych i członków rodziny w komunikatorach, aby wyłudzić pieniądze.

Zwykła rodzinna rozmowa przez komunikator

Wczoraj policjanci ze Świdnika otrzymali doniesienie od jednego z mieszkańców miasta o próbie wyłudzenia pieniędzy na komunikatorze. Zgłaszający przekazał, że, będąc przekonanym, że prowadzi rozmowę przez Messengera ze swoją siostrą, która pilnie potrzebuje pożyczki, przekazywał kody BLIK i dokonywał autoryzacji transakcji kolejnych transakcji.

Oszustwo na BLIKA
Oszuści podszyli się pod siostrę poszkodowanego

Pięć tysięcy złotych straty za dobre intencje

Podczas półtorej godzinnej wymiany korespondencji pisemnej, mężczyzna przekazał kwotę przekraczającą 5000 złotych. Nie miał podejrzeń co do próśb „siostry”, ponieważ opisana sytuacja życiowa idealnie pasowała do jej aktualnego stanu rzeczy.

policja radiowóz
Policja | fot. Dominik Wąsik

Jak nie dać się oszukać przez komunikator internetowy i sms

Przede wszystkim podejdź do sprawy bez emocji.

  1. Skorzystaj z dwuskładniowego uwierzytelnienia na swoich kontach społecznościowych. To sprawi, że przejęcie konta będzie znacznie trudniejsze, gdyż logowanie będzie wymagało potwierdzenia wiadomością tekstową.
  2. Zweryfikuj tożsamość osób kontaktujących się z Tobą przez internetowe komunikatory. Najlepiej zadzwoń do nich, aby upewnić się, że to rzeczywiście oni. Taka weryfikacja zajmie tylko kilkadziesiąt sekund, a dzięki temu będziesz pewny, że przekazujesz pieniądze właściwej osobie, a nie oszustowi.

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.