Chcesz przyjąć Ukraińców do domu? Ratusz uruchomił specjalny numer telefonu

Punkt recepcyjny na Dworcu Głównym PKP w Lublinie
Punkt recepcyjny na Dworcu Głównym PKP w Lublinie | fot. Dominik Wąsik

W ciągu ostatniej nocy 1554 osoby, które uciekły z Ukrainy przed wojną miało schronienie w miejscach noclegowych przygotowanych przez miasto – poinformował w czwartek Urząd Miasta Lublin. Ratusz uruchomił specjalny numer telefonu dla osób chcących przyjąć pod swój dach uchodźców z Ukrainy.

Jak przyjąć uchodźców z Ukrainy do domu?

„Za pośrednictwem miejskiego Contact Center przyjmowane są zgłoszenia od mieszkańców dotyczące możliwości udostępnienia pokoju, mieszkania czy domu na czasowy pobyt dla obywateli z Ukrainy” – mówi Anna Czerwonka z biura prasowego Urzędu Miasta Lublin.

Zgłoszenia możliwości udzielenia noclegu można dokonać pod numerem telefonu 81 466 1000, od poniedziałku do piątku, w godzinach 7.45-15.15. Jednocześnie przypominamy o możliwości zgłaszania noclegów online przez formularz: https://forms.gle/t38qdisrhdR3vNsA7 .

Mieszkańcy, którzy przyjęli pod swój dach osoby z Ukrainy mogą pod numerem telefonu 882 431 094 zgłosić zapotrzebowanie na rzeczy niezbędne ukraińskim rodzinom. Takie zapotrzebowanie można również zgłaszać w działających punktach wydawania paczek żywnościowych i suchego prowiantu.

Lista punktów dostępna pod tym linkiem: https://spottedlublin.pl/miasto-uruchamia-punkty-wydawania-paczek-zywnosciowych-dla-uchodzcow-z-ukrainy/

Rząd zapowiada pomoc dla przyjmujących uchodźców

W poniedziałek rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Ustawa przewiduje możliwość przekazania wsparcia finansowego rodzinom polskim, którzy pod swój dach, do swojego domu przyjęli rodziny ukraińskie.

„To 40 złotych dziennie, czyli około 1200 złotych miesięcznie, które będzie trafiało do tych osób, które przyjęły osoby z Ukrainy, za pośrednictwem samorządów” – podawał premier Mateusz Morawiecki, dodając, że to wsparcie będzie obowiązywało przez okres dwóch miesięcy.

Kwota ta miałaby pokryć koszt mieszkania i wyżywienia jednej osoby. Szczegóły dostępne pod linkiem: https://spottedlublin.pl/specustawa-o-pomocy-obywatelom-ukrainy-40-zl-dziennie-za-przyjecie-uchodzcow/

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.