Specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy. 40 zł dziennie za przyjęcie uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki
Premier Mateusz Morawiecki | fot. KPRM

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy. Specustawa gwarantuje wsparcie finansowe dla Polaków przyjmujących rodziny z Ukrainy – 40 zł na dzień przez dwa miesiące, czyli ok. 1200 zł miesięcznie.

W poniedziałek (7.03) rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Wprowadzono zasadę, iż przekroczenie granicy w okresie konfliktu zbrojnego zarejestrowane przez Straż Graniczną obywatelom Ukrainy prawo do legalnego pobytu w naszym kraju przez 18 miesięcy z możliwością przedłużenia.

„Uchodźcy z Ukrainy muszą wiedzieć, że są na czas wojny bezpieczni, że mogą u nas w miarę normalnie żyć” – mówił podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. „Dzięki tej ustawie obywatele Ukrainy będą mogli przebywać w Rzeczypospolitej przez 18 miesięcy na zasadach legalnych: będą mogli podejmować pracę i ten okres będzie mógł zostać wydłużony do 3 lat, czyli o kolejne 18 miesięcy” – dodał.

Pierwszym wsparciem dla uchodźców z Ukrainy będzie jednorazowa wypłata 300 złotych.

„Wiele osób, które przekraczają naszą granicę z Ukrainą, potrzebuje pierwszego wsparcia. Będzie nim możliwość, po odpowiednim zarejestrowaniu się, sięgnięcia po jednorazowe wsparcie w wysokości 300 zł” mówiła podczas poniedziałkowej konferencji szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Wsparcie dla osób, które przyjmują rodziny z Ukrainy

Specustawa gwarantuje wsparcie dla obywateli Ukrainy, ale również i Polaków, którzy przyjmują pod swój dach rodziny z Ukrainy na ten przejściowy czas. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy gwarantuje wsparcie dla Polaków, którzy przyjmują uchodźców pod swój dach. Wsparcie dla polskich rodzin wyniesie 40 zł dziennie, co daje 1200 zł na miesiąc, które będzie trafiało za pośrednictwem samorządów przez okres 2 miesięcy.

Premier zwrócił uwagę, że do Polski przybyło już ponad milion uchodźców z Ukrainy i będzie ich przybywać więcej, ponieważ „bombardowanie miast, wiosek, szkół, szpitali na Ukrainie przez wojska rosyjskie, przez ten barbarzyński reżim Putina cały czas trwa”.

Obywatele Ukrainy otrzymają PESEL

„Aby uporządkować sytuację i ułatwić życie naszym sąsiadom, którzy w wyniku tej tragicznej sytuacji w Ukrainie znaleźli się w Polsce, każdy z nich otrzyma numer PESEL, by móc korzystać z szeregu usług publicznych w naszym kraju” – zapowiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński.

Jak zaznaczył, w systemie będą zaznaczeni jako obywatele Ukrainy. Numer PESEL umożliwi im korzystanie z szeregu usług publicznych w Polsce, w tym utworzenie profilu zaufanego czy legalne zakładanie firm.

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
  1. czyli na pierwszy miesiąc potrzeba ok 1,5 miliarda pln… proponuję te pieniądze wziąć z budowy zapory na granicy z Białorusią… bo i tak już nie potrzebna…