Bogdanka wyprodukowała 200-milionową tonę węgla. Symboliczny wynik lubelskiej kopalni

Kombajn ścianowy na ścianie wydobywczej w kopalni LW Bogdanka
Kombajn ścianowy na ścianie wydobywczej w kopalni LW Bogdanka | fot. Dominik Wąsik

Górnicy kopalni LW Bogdanka wydobyli 200-milionową tonę węgla. Wydarzenie to miało miejsce w czwartek 28 grudnia podczas I zmiany na polu Bogdanka. Surowiec został załadowany na wagon i odjechał z kopalni bezpośrednio do elektrowni Kozienice.

200 milionów ton węgla wydobyła kopalnia Bogdanka

Pierwsze sto milionów ton węgla Bogdanka wyprodukowała po 30 latach fedrowania. Okrągła 150-milionowa tona węgla wyjechała z szybu Lubelskiego Węgla Bogdanka 13 marca 2018 r. Na kolejną 50-milionową tonę musieliśmy czekać aż do dziś.

W czwartek 28 grudnia 2023 r. kopalnia poinformował wydobyciu 200-milionowej tony. Węgiel wydobyto na powierzchnię podczas I zmiany na polu Bogdanka. „Jubileuszowy” węgiel, załadowany do wagonu kolejowego, odjechał z kopalni bezpośrednio do elektrowni Kozienice, należącej do Grupy Enea.

„Dzisiejszy dzień to nie tylko kamień milowy w historii Bogdanki, ale także dowód ambicji i ciężkiej pracy wszystkich, którzy przyczynili się do budowy i rozwoju tej kopalni. To dzięki tej determinacji Bogdanka osiąga dziś rekordowo wysokie zyski, jak i rekordowe, w porównaniu z branżą, wskaźniki efektywności wydobycia” – mówi Artur Wasilewski, z-ca prezesa zarządu ds. ekonomiczno-handlowych LW Bogdanka.

Do aktualnej rocznej zdolności produkcyjnej lubelska kopalnia dochodziła stopniowo. W ostatnich latach roczna produkcja węgla w Bogdance wynosiła ok. 9 mln ton. Zgodnie z raportem bieżącym z lipca 2023 r., poziom produkcji węgla handlowego na ten rok ustalono na poziomie ok. 7 mln ton. Powodem zmniejszenia celu produkcyjnego było zaciśnięcie się ściany, do którego doszło w ubiegłym roku.

Czytaj więcej: Poważny problem w Bogdance. Ściana uwięziła wart wiele milionów sprzęt górniczy

Lubelski Węgiel Bogdanka jest jedyną kopalnią wydobywającą węgiel kamienny w Lubelskim Zagłębiu Węglowym. Posiada trzy pola wydobywcze: w Bogdance, Nadrybiu i Stefanowie.

Na zdjęciach od lewej: Dariusz Batyra, Dariusz Dumkiewicz, Artur Wasilewski
Na zdjęciach (od lewej): Dariusz Batyra, Dariusz Dumkiewicz, Artur Wasilewski | fot. Bogdanka

Dodaj swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.