Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatek

Lublin. Bezpłatne szczepienia przeciw wirusowi HPV dla dwunastolatek
Zdjęcie ilustracyjne

Trwają zapisy do bezpłatnego, miejskiego programu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV) w Lublinie, skierowanego do dziewczynek w wieku 12 lat.

Bezpłatne szczepienia przeciw HPV w Lublinie

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) to jeden z wirusów najczęściej przenoszonych drogą płciową. Może stanowić realne zagrożenia dla zdrowia, ponieważ w ogromnej większości przypadków zakażenie ma charakter bezobjawowy. Jego rozwój może jednak prowadzić do wielu groźnych chorób, głównie nowotworowych.

Wirus HPV jest przyczyną powstawania min. raka szyjki macicy i stanów nowotworowych innych narządów. Rak szyjki macicy jest tym rodzajem nowotworu, który ma największy wpływ na umieralność kobiet. Rekomendowaną formą profilaktyki w tym zakresie są regularne badania cytologiczne i szczepienia ochronne.

Realizowany przez miasto Lublin program szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) pozwoli na podanie dwukrotnej dawki szczepionki nawet 500 dziewczynkom urodzonym w 2009 roku. To szczepionka dziewięciowalentna uodparniająca na dziewięć typów wirusa HPV.

Wykaz 33 przychodni wykonujących szczepienia znajduje się na stronie lublin.eu. Osoby zainteresowane mogą zgłaszać się do placówek realizujących program, bez względu na to, do jakiego podmiotu leczniczego są zapisane.

Program realizowany będzie do 10 grudnia 2021 r. lub do momentu wyczerpania szczepionek. O zakwalifikowaniu się na szczepienie decyduje kolejność zgłoszeń. Koszt wykonania szczepień wynosi 400 tys. zł i w całości pokrywany jest z budżetu Lublina.

WASZE KOMENTARZE

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Dodając komentarz akceptujesz regulamin zamieszczania komentarzy w serwisie. Grupa Spotted Sp. z o.o. z siedzibą w Lublinie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.