Ważny temat? Prześlij newsa!

Bezimienny dotąd most na ul. Żeglarskiej ma patrona. To były prezydent RP

Spotted Lublin

Na dziś zaplanowano uroczystość nadania nazwy mostowi przy ul. Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w sprawie nadania przeprawie patrona zapadła jednomyślnie na majowej sesji Rady Miasta. Most na Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego Z propozycją nadania mostowi w ciągu ul. Żeglarskiej wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Podczas głosowania na majowej sesji Rady […]

Nowy most na ul. Żeglarskiej jest już gotowy

Nowy most na ul. Żeglarskiej jest już gotowy | fot. Miasto Lublin

Na dziś zaplanowano uroczystość nadania nazwy mostowi przy ul. Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego. Decyzja w sprawie nadania przeprawie patrona zapadła jednomyślnie na majowej sesji Rady Miasta.

Most na Żeglarskiej im. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego

Z propozycją nadania mostowi w ciągu ul. Żeglarskiej wystąpili radni Prawa i Sprawiedliwości. Podczas głosowania na majowej sesji Rady Miasta poparli ją także mający większość w radzie członkowie klubu prezydenta Krzysztofa Żuka.

Oficjalną uroczystość nadania nazwy mostowi zaplanowano na wtorek, 12 września o godz. 12:30. W programie uroczystości zaplanowano odegranie hejnału Miasta Lublin, wygłoszenie laudacji oraz odsłonięcie tablicy z nazwą mostu.

Wcześniej, o godz. 11.30 odbędzie się msza św. w intencji śp. Prezydenta RP Ryszarda Kaczorowskiego w kościele pw. św. Jana Pawła II przy ul. Biskupa Mariana Fulmana 9.

Zobacz także: I pojechali! Nowy most na ul. Żeglarskiej otwarty dla ruchu pojazdów

Kim był prezydent Kaczorowski?

Ryszard Kaczorowski – białostoczanin, ostatni Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie. Urodził się 26 listopada 1919 r. w Białymstoku. Od najmłodszych lat należał do harcerstwa. Po wybuchu II wojny światowej i zajęciu Białegostoku przez Armię Czerwoną, tworzył Szare Szeregi, gdzie pełnił funkcję komendanta Okręgu Białostockiego. Był łącznikiem między Szarymi Szeregami, a komendantem Związku Walki Zbrojnej.

Po aresztowaniu przez NKWD w 1940 r. był więziony w Białymstoku oraz w Mińsku. Wywieziony na Kołymę, odzyskał wolność po podpisaniu układu Sikorski-Majski. W marcu 1942 r. wstąpił do Armii Polskiej w ZSRR, w której szeregach brał udział między innymi w bitwie o Monte Cassino. Po wojnie pozostał na emigracji w Wielkiej Brytanii.

11 listopada 1984 r. został odznaczony przez Prezydenta RP na Uchodźstwie Edwarda Raczyńskiego Krzyżem Oficerskim Odrodzenia Polski za zasługi na polu emigracyjnej działalności niepodległościowej i społecznej, w szczególności wśród młodzieży harcerskiej. W latach 1989-1990 pełnił urząd Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na Uchodźstwie.

20 grudnia 1990 r. zakończył działanie swojego urzędu oraz rządu na emigracji i cztery dni później przekazał insygnia władzy prezydenckiej II Rzeczypospolitej na ręce demokratycznie wybranego w wyborach powszechnych prezydenta Lecha Wałęsy. Zginął 10 kwietnia 20210 r. w Smoleńsku.

Dodaj opinię

Powiadomienia
Powiadom o

Dodając opinię akceptujesz regulamin. Administratorem Twoich danych osobowych jest Grupa Spotted Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

0 opinii
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments

Od 2016 roku piszemy o życiu mieszkańców Lublina. Jesteśmy zawsze z nimi: informujemy, interweniujemy, pomagamy. Każdego dnia dostarczamy czytelnikom informacje z naszego miasta i regionu. Wielokrotnie zdobyte przez nas newsy trafiły do ogólnopolskiej prasy, telewizji, radia i Internetu. Jesteśmy jednym z największych portali w Lublinie, który według wyników oglądalności Google Analytics, w marcu 2022 r. odwiedziło ponad 1,7 mln UU.

Pozostałe teksty autora

Najnowsze teksty

facebook instagram pinterest twitter youtube linkedin tiktok twitch search menu close arrow-left-short arrow-right-short arrow-right-long arrow-left-long arrow-down check check